Vnuk vyhlášeného harmonikáře Karel Jirovec píše vlastní hudbu i básně

19. červen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Jirovec
0:00
/
0:00

Karel Jirovec je patnáctiletý muzikant z Křemže. V rodu Jirovců je Karlem čtvrtým, stejné jméno nosil už jeho pradědeček i dědeček. Ten hraje dodnes a znají jej mnozí posluchači Českého rozhlasu jako vyhlášeného harmonikáře.

A nejen to. Pokud jste viděli film Rafťáci, možná si vybavíte scénu z hasičského bálu. Tam se vedle hrajícího harmonikáře zasekne do dřevěné reprobedny hasičská sekerka vržená jedním ze soutěžících. A ten krásný údiv dokázal zahrát právě dědeček Karla Jirovce.

Otec je taktéž muzikant, hraje na baskytaru a Karel Jirovec nejmladší už má svojí kapelu. K tomu skládá nejen vlastní muziku, ale i hudební texty a básně.

„Od dětství bylo mým snem mít kapelu, která hraje vlastní skladby. Asi před dvěma lety jsem tedy začal psát písničky. Nejdříve to byly anglické texty, což znělo k hudbě dobře, ale pak jsem zjistil, že je to velká nevýhoda, protože lidé tomu nerozumí. Přešel jsem tedy k českým textům,“ vzpomíná Karel Jirovec.

Nápad na svou první báseň dostal ve škole. „Seděl jsem tak v lavici, koukal z okna. Bylo zrovna ošklivo a mě to štvalo, tak jsem si řekl, že bych na to mohl napsat báseň,“ popisuje.

Svůj básnický vzor Karel Jirovec nemá, ale rád si přečte díla symbolistů a poetistů, například Vítězslava Nezvala. Líbí se mi také poezie francouze Françoise Villona.

A jaké jsou básně mladého autora? Jednu si můžete poslechnout v novém díle pořadu Na prahu. Ve studiu Českého rozhlasu ji zarecitoval sám Karel Jirovec.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...