Víte, že z jedenapůllitrové láhve s pitím se v autě při nárazu stane pětačtyřicetikilové závaží?

27. červen 2024

Rady před dovolenou dává jihočeský koordinátor Besipu Václav Kovář.

Prázdniny jsou na spadnutí. Nejen u nás, ale i v mnoha okolních zemích. Až se tedy po vysvědčení vydají kolony výletníků na cesty, bude na silnicích hodně rušno. Nejčastěji se budou lidé přesouvat na jih, do poměrně vzdálených destinací.

Že by k tomu bylo dobré mít spolehlivé, odborným servisem zkontrolované auto, je samozřejmost. Vyplatí se mít na paměti stav kapalin v autě, ale i funkční klimatizaci a čisté kabinové filtry.

Neméně důležitá je pohoda posádky a řidiče. O zlatých pravidlech před dlouhou cestou mluví krajský koordinátor BESIPu pro Jihočeský kraj Václav Kovář: 

„Základ bezpečné cesty je, že řidič sedá za volant neunavený. Na cesty do teplých destinací se vyjíždí obvykle v noci nebo brzy ráno, abychom se vyhnuli kolonám. Jenže v takovém případě řídíme v době, kdy jsme zvyklí spát, dokonce hluboce. A to je nebezpečné.“

Vyrazit v pátek po práci? Raději počkejte

Podle Václava Kováře není dobrý nápad ani přijít v pátek odpoledne z práce, sednout do vozu a rovnou se vydat na tisícikilometrovou trasu. „Řidič si řekne, to dám, většina cesty nám vyjde na noc, ráno jsme u moře. Ale se stmíváním dochází k rychlé přirozené únavě a člověk má tendenci upadat do spánku. Přitom jízda v noci naopak vyžaduje víc pozornosti a soustředěnosti.“  

Odborník na bezpečnost silničního provozu by tedy nevolil cestu bezprostředně po běžném pracovním dni, pro šťastné cesty i návraty se vyplatí pořádně se vyspat a vyjet až druhý den. „I když sobota taky není úplně nejvhodnější, lepší je střed týdne. Protože v sobotu jsou o prázdninách silnice hodně naplněné,“ podotýká.

„Na druhou stranu si moc vybírat nemůžeme,“ dodává Václav Kovář jedním dechem, „dovolená nám začíná v den D a my se musíme přizpůsobit. A tak když už budeme usedat do auta v sobotu, dbejme na to, abychom si v pátek pořádně odpočinuli.“

Nezapomeňte na doklady

Krajský koordinátor BESIPu pro Jihočeský kraj Václav Kovář taky zdůrazňuje, že pro klid řidiče je dobré mít po ruce všechny doklady. „Jak od auta, tak osobní doklady řidiče a posádky, ale také doklady k ubytování. Protože jakmile v půlce cesty zjistíme, že jsme je nechali doma, jsou z toho nervy, které mohou řidiče vykolejit.“

Do zlatých pravidel na dlouhé cesty patří rovněž dostatek nápojů. „Nejenom pro řidiče, ale třeba i pro děti, protože je tak lépe udržíme v klidu. Neměly by to být nápoje vychlazené příliš. Říká se, že čaj osvěží víc, než přechlazený nápoj,“ komentuje to Václav Kovář.

„Je ale taky potřeba mít nápoje v autě vhodně umístěné a zajištěné. Volně uložená jedenapůllitrová láhev s vodou se totiž v případě nárazu v padesátikilometrové rychlosti mění v závaží o hmotnosti třicetkrát vyšší! Narazí-li taková láhev například do hlavy některé z přepravovaných osob, je to, jako kdyby na ni někdo hodil pytel cementu!“

Upevnit zavazadla

Věděli jste to? Tak pozor na všechna neupevněná zavazadla, zrovna tak jako na tělnatější, nepřipoutané spolucestující na zadních sedačkách. Jak říká Václav Kovář, i jejich hmotnost se při nárazu znásobí třiceti a právě to je často příčinou demolice předních opěrek a zaklínění řidiče pod volant...

Nebudeme ale strašit, užijte si krásnou dovolenou a šťastnou cestu!

Spustit audio