Věra Nerušilová kromě písniček zavzpomínala také na milou recesi na budějovickém náměstí
Na Pondělí velikonoční, tedy 21. dubna, připadají devadesátiny velmi výrazné a nepochybně znamenité české zpěvačky mimořádného hlasového rozsahu, šansoniérky Věry Nerušilové, proslulé hlubokým kontraaltem.
Narodila se jako Věra Soudková ve Zlíně, ale dospívala v Třebíči. Své vokální nadání uplatnila nejdříve v Československém státním souboru písní a tanců. Na začátku 60. let založila spolu s třemi kamarádkami zanedlouho populární Inkognito kvartet působící v divadélku Paravan.
V 70. letech se paní Věra vydala na sólovou dráhu. Šansonové texty jí psal její manžel, básník, překladatel a svého času také tanečník Zdeněk Nerušil. Její kariéra je lemována mnoha pozoruhodnými okamžiky, ale jistě vedle jiného zaujme účast na albech s texty Michala Horáčka Tak to chodí a Ohrožený druh, na nichž zpívá titulní šanson.
Věra Nerušilová zpívala i se Spirituál kvintetem, ovšem nejvíce posluchačům vytanou na mysli písničky Zdeňka Lišky a Vladimíra Síse z nesmírně oblíbeného českého televizního seriálu Hříšní lidé města pražského a s ním spojených filmů.
Ty, ale i šansony a lidovky zazpívala a na kytaru a případně připravenými základy se doprovodila paní Věra Nerušilová 19. října roku 2010 ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice. A k tomu velmi poutavě vyprávěla – třeba o milé spontánní recesi na českobudějovickém náměstí v domě jejího mládí.
Tento koncert vám k nadcházejícímu jubileu této vynikající zpěvačky v Koncertních ozvěnách v sestřihu připomeneme.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka