Venuši, Mars, Jupiter a Saturn můžete spatřit na noční obloze během měsíce září
Čtyři z pěti okem viditelných planet můžeme pozorovat na noční obloze v září. Saturn se ukazuje po celou noc kromě rána. Jupiter se 26. září ocitne v opozici se Sluncem, což znamená, že bude vidět po celou noc, Mars bude vidět po většinu noci kromě večera.
„Takže když se setmí, vyleze nám Saturn s Jupiterem a za chvilinku se nad východem objeví Mars jako červená planeta. Kolegové z NASA, kteří tam mají vozítka, budou mít výhodu, že s nimi zase budou moci komunikovat, protože když je Mars schovaný za Sluncem, nevědí, co tam vozítka dělají,“ usmívá se jihočeský astronom Miloš Tichý.
Poslední viditelnou planetou v září je Venuše. „Bude vidět ale jenom v první polovině měsíce a bude jako jitřenka, ráno nízko nad východním a jihovýchodním obzorem. Užijte si jí, protože pak zmizí a objeví se až na konci prosince,“ připomíná Miloš Tichý.
Planeta Merkur momentálně není na obloze vidět, protože se schovává v září Slunce.
Související
-
Měsíc zakryje planetu Uran. Těsně předtím je ideální chvíle pro pozorování oblohy, radí astronom
Kdo se díval v září na noční oblohu, nejspíš si všiml, že 10. září nastal úplněk. Měsíc se navíc zdál poměrně velký, protože o tři dny dříve byl nejblíže Zemi, v odzemí.
-
104 minuty světla ztratíme během září. Délka světlého dne klesne pod dvanáct hodin
Dny se s přicházejícím podzimem rychle krátí. Na začátku měsíce je ale ještě světlo po delší část dne. Prvního září vyšlo slunce v 6.18 hodin a zapadlo v 19.45 hodin.
-
Den není všude stejně dlouhý. Na jihu svítí slunce kratší dobu, na severu naopak delší
Pokud se vydáte na dovolenou do vzdálenějších míst, možná vás překvapí, že tam bude jinak dlouhý den než v Čechách. Jak připomíná astronom, na jihu jsou dny kratší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.