Venuši, Mars, Jupiter a Saturn můžete spatřit na noční obloze během měsíce září

18. září 2022

Čtyři z pěti okem viditelných planet můžeme pozorovat na noční obloze v září. Saturn se ukazuje po celou noc kromě rána. Jupiter se 26. září ocitne v opozici se Sluncem, což znamená, že bude vidět po celou noc, Mars bude vidět po většinu noci kromě večera.

„Takže když se setmí, vyleze nám Saturn s Jupiterem a za chvilinku se nad východem objeví Mars jako červená planeta. Kolegové z NASA, kteří tam mají vozítka, budou mít výhodu, že s nimi zase budou moci komunikovat, protože když je Mars schovaný za Sluncem, nevědí, co tam vozítka dělají,“ usmívá se jihočeský astronom Miloš Tichý.

Poslední viditelnou planetou v září je Venuše. „Bude vidět ale jenom v první polovině měsíce a bude jako jitřenka, ráno nízko nad východním a jihovýchodním obzorem. Užijte si jí, protože pak zmizí a objeví se až na konci prosince,“ připomíná Miloš Tichý.

Planeta Merkur momentálně není na obloze vidět, protože se schovává v září Slunce.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová