Měsíc zakryje planetu Uran. Těsně předtím je ideální chvíle pro pozorování oblohy, radí astronom
Kdo se díval v září na noční oblohu, nejspíš si všiml, že 10. září nastal úplněk. Měsíc se navíc zdál poměrně velký, protože o tři dny dříve byl nejblíže Zemi, v takzvaném odzemí. V takový okamžik je Měsíc od Země vzdálen 364 514 kilometrů.
Do poslední čtvrti dojde Měsíc 17. září a do novu 25. září. Opak přízemí, tedy odzemí, kdy je Měsíc od Země nejvzdálenější, nastane 19. září. „Vzdálenost bude 404 518 kilometrů. Kdo tedy umí rychle počítat, už ví, že rozdíl mezi přízemím a odzemím činí 40 004 kilometrů,“ dodává jihočeský astronom Miloš Tichý.
V září navíc podle něj Měsíc připraví jedno zajímavé setkání. „Měsíc se stejně jako planety pohybuje poblíž ekliptiky, to je zdánlivá dráha Slunce po obloze. A občas se stane, že Měsíc a planeta se potkají tak, že se zakryjí. Samozřejmě se nesrazí, protože jsou daleko od sebe, ale na obloze se nám promítají do podobného místa,“ vysvětluje.
Takový úkaz nastane 14. září večer, kdy Měsíc zakryje planetu Uran. „Uran je na hranici viditelnosti pouhým okem a právě tento den je k pozorování optimální. To zatmění nastane kolem 23. hodiny, takže předtím si můžete vedle Měsíce všimnout malého kolečka, to bude planeta Uran. Je dobré vzít si malý dalekohled, případně nějaký lepší lovecký,“ radí Miloš Tichý.
Související
-
104 minuty světla ztratíme během září. Délka světlého dne klesne pod dvanáct hodin
Dny se s přicházejícím podzimem rychle krátí. Na začátku měsíce je ale ještě světlo po delší část dne. Prvního září vyšlo slunce v 6.18 hodin a zapadlo v 19.45 hodin.
-
Den není všude stejně dlouhý. Na jihu svítí slunce kratší dobu, na severu naopak delší
Pokud se vydáte na dovolenou do vzdálenějších míst, možná vás překvapí, že tam bude jinak dlouhý den než v Čechách. Jak připomíná astronom, na jihu jsou dny kratší.
-
Kolem Země neustále krouží mnoho družic. Posílají nám informace, díky kterým fungují navigace
Většina lidí se při cestování neobejde bez navigace. Málokdo už používá papírové mapy. Jak ale vlastně moderní navigační systémy fungují? Vždy k tomu potřebují družice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.