104 minuty světla ztratíme během září. Délka světlého dne klesne pod dvanáct hodin
Dny se s přicházejícím podzimem rychle krátí. Na začátku měsíce je ale ještě světlo po delší část dne. Prvního září vyšlo v Českých Budějovicích slunce v 6.18 hodin a zapadlo v 19.45 hodin, světlá část dne tedy trvala 13 hodin a 27 minut.
V polovině září slunce vyjde v 6.38 hodin a zapadne v 19.15 hodin, světlý den se tak zkrátí na 12 hodin a 17 minut. V poslední den měsíce slunce vyjde v 7.00 hodin a zapadne v 18.43 hodin, délka světlého dne tak klesne pod dvanáct hodin, přesně na 11 hodin a 43 minut.
„Během září se nám tak postupně světlý den zkrátí o jednu hodinu a 44 minut, tedy o 104 minuty. Vlastně ztrácíme přibližně tři minuty světla denně,“ počítá jihočeský astronom Miloš Tichý.
Podzimní rovnodennost letos nastane 23. září ve 3.04 hodin. V tento okamžik začíná astronomický podzim.
Související
-
Čtyři planety můžete spatřit na noční obloze během srpna a září
Saturn dokonce v srpnu září po celou noc. „V polovině měsíce je v opozici se Sluncem, takže bude na obloze nejjasnější a bude mít největší průměr,“ doplňuje astronom.
-
Den není všude stejně dlouhý. Na jihu svítí slunce kratší dobu, na severu naopak delší
Pokud se vydáte na dovolenou do vzdálenějších míst, možná vás překvapí, že tam bude jinak dlouhý den než v Čechách. Jak připomíná astronom, na jihu jsou dny kratší.
-
Částečné zatmění Měsíce mohou lidé v Česku pozorovat v říjnu 2023, úplné až v září 2025
Zatmění Měsíce je astronomický úkaz, kdy Měsíc vstoupí do zemského stínu. Nastává pouze, když je úplněk. „Musí být v přímce Slunce, Země a Měsíc,“ vysvětluje astronom.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.