Čtyři planety můžete spatřit na noční obloze během srpna a září
Čtyři planety můžete pozorovat na konci léta na obloze. Saturn dokonce v srpnu září po celou noc. „V polovině měsíce je v opozici se Sluncem, takže bude na obloze nejjasnější a bude mít největší průměr,“ doplňuje jihočeský astronom Miloš Tichý.
Jupiter bude v srpnu viditelný po většinu noci, kromě večera, Mars v druhé polovině noci. Planeta Venuše svítí jako jitřenka ráno nad východním obzorem.
Podívaná se příliš nezmění ani v září. Stále bude možné pozorovat čtyři z pěti viditelných planet. „Například Saturn bude vidět po celou noc, kromě rána. Večer, když se setmí, tak taková ta jasnější hvězdička nad jihovýchodem nebude hvězdička, ale planeta Saturn,“ uvádí Miloš Tichý.
Související
-
Během srpna se dny krátí stále rychleji, celkem přijdeme o 96 minut světla
Prázdniny se přehouply do druhé půle a dny jsou stále kratší. 15. srpna vyjde slunce v 5.54 hodin a zapadne v 20.18 hodin, světlý den tedy bude trvat 14 hodin a 24 minut.
-
Den není všude stejně dlouhý. Na jihu svítí slunce kratší dobu, na severu naopak delší
Pokud se vydáte na dovolenou do vzdálenějších míst, možná vás překvapí, že tam bude jinak dlouhý den než v Čechách. Jak připomíná astronom, na jihu jsou dny kratší.
-
Částečné zatmění Měsíce mohou lidé v Česku pozorovat v říjnu 2023, úplné až v září 2025
Zatmění Měsíce je astronomický úkaz, kdy Měsíc vstoupí do zemského stínu. Nastává pouze, když je úplněk. „Musí být v přímce Slunce, Země a Měsíc,“ vysvětluje astronom.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.