Ve Strakonicích se na poslední chvíli podařilo zachránit erb velkopřevora nad portálem barokní sýpky
Restaurátoři zachraňují kamenný erb na barokní sýpce ve Strakonicích. Památku starou stovky let umístěnou nad vstupním portálem poznamenal nejen čas, ale i neodborné zásahy. Záchrana přišla podle odborníků za pět minut dvanáct.
„Erb byl v naprosto havarijním stavu. V červnu tohoto roku došlo při silných bouřkách k odtržení středové části, která je pro určení toho znaku prioritní. Takže jsme málem přišli i o tu původní část potřebnou k tomu, abychom mohli dál rekonstruovat další prvky,“ popisuje restaurátor Ivan Sámel.
Pro restaurátory nebylo úplně snadné zjistit, jak původně erb vypadal. Jednalo se o téměř detektivní práci, díky které se podle mluvčí města Markéty Bučokové na erb vrátil maltézský kříž s orlicí a štítem s iniciálami MT.
„To jsou iniciály Marie Terezie, panovnice, která povýšila majitele Václava Jáchyma Čejku z Olbramovic, tehdejšího velkopřevora a hybatele kulturním i politickým děním ve Strakonicích, do šlechtického stavu. Na základě tohoto povýšení mu byla udělena nová podoba erbu,“ vysvětluje Markéta Bučoková.
Čtěte také
Restaurátor Ivan Sámel dodává, že se nakonec podařilo určit tvar erbu i jeho heraldické prvky. Průzkum ukázal i barevné provedení barokní památky. „Začínali jsme samotným čištěním. Bylo to odstraňování nesoudržných nátěrů a při tom jsme v několika cyklech museli pořád zpevňovat a zpevňovat, protože kámen byl hodně narušen tím, že se na něj dobrých sedmdesát let v podstatě nesáhlo, žil svým životem bez jakékoliv údržby,“ připomíná.
Důležitá fáze restaurování erbu nastala při jeho tmelení. „Nechali jsme si namíchat speciální tmel, který je příbuzný původnímu jemnozrnnému pískovci. Tmelení pomohlo tomu dobrému výsledku. Hodně příbuzným tmelem jsme naprosto napodobili to, co chybělo,“ říká Ivan Sámel.
Město podle místostarosty Rudolfa Oberfalcera zároveň chystá projekt na rekonstrukci celé sýpky. „Teď tvoříme rozpočet a já doufám, že tam zůstane částka na projektovou dokumentaci, sanování krovu a střešní konstrukce jako takové. To bychom chtěli opravit jako první. Je potřeba zakonzervovat budovu, aby dále nechátrala a podařilo se jí uchovat ve stavu, kdy bychom mohli uvažovat o dalším využití,“ uvádí.
Město za záchranu barokního erbu velkopřevora maltézského řádu Václava Jáchyma Čejky z Olbramovic zaplatí 230 tisíc korun. Při financování využije i dotaci Jihočeského kraje.
Související
-
Lví hlava znovu chrlí vodu. Kašna v zahradě Hardtmuthovy vily v Českých Budějovicích po letech ožila
Do kamenné kašny u Hardtmuthovy vily v Českých Budějovicích, kde teď sídlí dům dětí a mládeže, už zase proudí voda. Honosná neobarokní památka je po desítkách let funkční.
-
Restaurátoři obnovují sochu Jana Žižky v Táboře. Začali rukou, ve které válečník drží palcát
Pomník se sochou Jana Žižky z Trocnova na náměstí v Táboře se zahalil do lešení. Dílo z roku 1884 projde obnovou. Město za restaurátorské práce zaplatí téměř čtvrt milionu.
-
Těsně před úplným zničením zachránili restaurátoři Pietu z Bílska na Strakonicku
Několik let opravovali restaurátoři Národní galerie v Praze mimořádnou památku. Dřevěnou Pietu z Bílska na Strakonicku teď můžete vidět v Klášteře sv. Anežky České.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dezerce na Ukrajině: letos zběhlo víc vojáků než za předchozí dva roky, stovky jich utekly od Vuhledaru
-
Rekordní odměny. Ředitel pražského magistrátu Kubelka své asistentce přilepšil o 857 tisíc korun
-
Vlivný pardubický advokát před soudem. Objednal si vraždu přítele dcery, tvrdí obžaloba. Tělo se nenašlo
-
Elektrický zkrat, nebo nedopalek cigarety? Ani po pěti letech se neví, co požár Notre-Dame způsobilo