Včelaři hlásí velké úhyny včel. Mohly je způsobit vosy, mírná zima i nedostatečné ošetření
Státní veterinární správa zaznamenala na řadě míst velké úhyny včel. Včelaři je nahlásili v průběhu uplynulého půlroku i v Jihočeském kraji. Veterináři nedokáží s jistotou určit, co úhyny způsobilo.
„Zaznamenali jsme větší úhyny na Táborsku, Strakonicku, Písecku. V řadě případů je jedná o úhyny nad padesát, někdy i sto procent včel,“ uvádí ředitel Krajské veterinární správy František Kouba.
Před půlrokem bylo podle něj častou příčinou to, že úly včel napadly vosy. „Teď v poslední době zaznamenáváme úhyny v průběhu zimního období, může na to mít vliv i teplejší počasí, kdy se rozsvítí sluníčko a včely vyletí,“ říká.
Čtěte také
„Pakliže by došlo k zvýšenému výskytu varroázy, což budeme mít vyhodnocené až koncem února, tak i to může ovlivnit včelstva,“ dodává František Kouba.
Za velkým snížením počtu včelstev může být i nedostatečná péče a neznalost. „V současné době včelaři neznají řadu forem a způsobů tlumení parazita varroázy. Nechávají to na přírodě. Dřív stačilo ošetřit jednou na podzim a včelstvo přežilo celý rok, ale teď jsem vypozoroval skutečnost, že nejsilnější jarní včelstva je roztoč schopen do podzimu zlikvidovat. Je třeba s tím celoročně bojovat,“ popisuje včelař Aleš Křenek.
Státní veterinární správa v současnosti musí prověřit všechna stanoviště s velkými úhyny včel. Ze vzorků zjistí, jestli se nejednalo o včelí mor, který by mohl ohrozit i další včelstva.
Související
-
Včelaři stočili o polovinu medu méně než loni. Zákazníci tak zaplatí víc
Letošní rok byl pro včelaře podprůměrný. Na jihu Čech stočili kvůli nepříznivému počasí jen polovinu medu. Vzhledem k menší celorepublikové produkci pochutina podraží.
-
Včelaři opět vytáhli do boje proti parazitovi, který každoročně zničí řadu včelstev
Také včely potřebují lékaře. O zdravotní stav tohoto užitečného hmyzu se nestarají veterináři, ale sami včelaři. Pravidelná péče je otázkou života a smrti celých včelstev.
-
Bude jednoho dne štípanec od komára raritou? Hmyz na celém světě rychle vymírá
Jenom v České republice žije asi 35 tisíc druhů hmyzu. Nejpočetnější jsou brouci, dále blanokřídlí a dvoukřídlí. Tito malí tvorové ale velmi rychle z přírody mizí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Agrofert vyhrál soud o dotaci, kterou musel vrátit. ‚Právo na peníze to nezakládá,‘ tvrdí ministerstvo
-
‚Ukrajinci doufají, že se Trump naštve.‘ Cestu k příměří hatí blafování, Putin odmítá ústupky
-
Vojtěchův návrat potvrzen. Exministr půjde do voleb a je opět kandidátem ANO na ministra zdravotnictví
-
Jak se žije v okupovaných částech Ukrajiny? Bez ruského pasu lékař nemocného neošetří