V září 1968 zastřelil ruský voják u Vimperka řidiče civilního vozidla
Střelba se ozvala před 50 lety na silnici v lese nad Vimperkem. Po invazi vojsky Varšavské smlouvy hlídali prostor sovětští vojáci. Jeden z nich vyhodnotil chybně zvuky z projíždějícího automobilu a opětoval dávkou ze samopalu.
K tragédii došlo 5. září 1968 na místě, kterému se dnes říká Zatáčka smrti. „Historii této zatáčky v Nových Hutích si dobře pamatuji. V té době jsem učila na dívčí odborné škole a zemědělském učilišti ve Vimperku, kde byli i žáci z Nových Hutí, Nového Světa a Zdíkova a dobře tuto situaci znali,“ říká pamětnice Jana Tláskalová, které tehdy bylo 24 let.
„Jednota Vimperk měla zájem o koupi chaty od Sezimova Ústí na Nových Hutích. Jeli nahoru autem, šoférem byl předseda ROH podniku, který chatu prodával, a s ním jel zaměstnanec Jednoty pan Josef Šperl,“ líčí Jana Tláskalová.
Auto nebylo v pořádku, mělo uvolněný výfuk, takže vydávalo praskající zvuky připomínající střelbu. „Na Hutě projeli dobře, ale když se vraceli, v této zatáčce byl připraven ruský voják. V momentě, kdy auto výfukem vystřelilo, napálil do toho auta ze samopalu,“ dodává pamětnice.
Chlapec vyplázl na projíždějící sovětské tanky jazyk, zachránili ho čeští vojáci
Karel Větrovec se narodil v roce 1932 v Kadově na Blatensku. Vystudoval na učitele a jeho první štací se staly Kašperské Hory. S manželkou a dětmi bydlel v roce 1968 v kantorském bytě přímo ve škole, 21. srpna se chtěl vypravit s kamarádem na houby.
Na místě zůstal mrtvý šofér, těžce zraněný Josef Šperl a musel být přivolán tlumočník. Tím byl profesor Jiří Šíma z tehdejší střední ekonomické školy ve Vimperku.
Událost vyvolala velké vzrušení v celém okrese. V zápise z roku 1968 ji zaznamenal i kronikář města Prachatice: „Dne 5. září projížděl řidič Bohumír Soukup ze Sezimova Ústí autem Tatra 603 lesním úsekem z Vimperka do Kvildy. Při závadě vozu došlo k takzvanému střílení do výfuku, čili jednalo se o běžnou závadu vozu. Podle názoru sovětské hlídky však bylo na ní nejméně jedenáctkrát vystřeleno, proto vystřelila ze samopalu, z nějž tři výstřely zasáhly civilní osobní vůz. Řidič byl na místě mrtev.
Tragickou událost zatím u silnice nepřipomíná pomníček ani pamětní deska.
Související
-
Vysílač Kleť byl v srpnu 1968 posledním útočištěm pro svobodné protiokupační vysílání
Zná ho většina Jihočechů - rozprostřený kopec s vysílačem na vrcholu. Vrchol hory Kleť u Českého Krumlova byl posledním místem, odkud v srpnu 1968 šlo vysílání televize.
-
Podomácku vyráběnými vzkazy dávali lidé najevo svůj nesouhlas s okupací
„Lenine, vzbuď se, Brežněv se zbláznil!“ To je jeden z nejznámějších vzkazů, kterým lidé reagovali na příjezd okupačních armád. Podobná hesla se objevovala po celé zemi.
-
Do tohoto kalného rána, které si navěky pamatujte, se hlásí rozhlasová stanice husitského kraje
21. srpen 1968 – toto datum zůstane už navždy spojené s nezvaným vstupem vojsk do naší země. Důležitým a nejrychlejším zdrojem informací byl tehdy Československý rozhlas.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Optimální vláda bychom byli my a ANO. Babiše bychom táhli doprava, tvrdí šéf Motoristů Macinka
-
‚Nulová sebereflexe.‘ Proč dostal Cimický pět let a čeho všeho se podle soudu dopustil
-
242 mrtvých a 227 vážně zraněných. Ruští vojáci přinášejí zpátky domů válečné násilí
-
Musk působí jako Trumpova pravá ruka. Účastní se hovorů se státníky i pózuje na rodinné fotografii