V Sedlici na Strakonicku má být spalovací pec pro uhynulá zvířata. Místní protestují peticí

3. prosinec 2019 15:17

Lidé v Sedlici na Strakonicku protestují proti výstavbě spalovací pece pro uhynulá zvířata. Zařízení chce vybudovat dceřiná společnost Agrofertu Animo Žatec, která chová na místní farmě prasata.

Petici proti výstavbě pece podepsalo téměř 300 lidí, ale názory obyvatel se různí. „Obávám se, že to tady bude smrdět a půjde sem i nějaký prach,“ říká jeden z místních. „Mně to nevadí, když nám to firma představovala, bylo vidět, že ta pec není nic velkého, asi to nebude ani smrdět,“ reaguje druhý.

Ani zastupitelé města se podle starosty Vladimíra Klímy v této záležitosti názorově neshodli. „Panuje tady nedůvěra mezi zastupiteli k firmě Animo, že bude využívat spalovací pec i pro ostatní své provozy,“ popisuje.

To ale mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka odmítá. „Pec má sloužit pouze pro chov v místě, abychom nemuseli vozit uhynulá zvířata do jiné spalovací pece v jiném místě. Současně garantujeme, že nebudeme vozit na toto místo zvířata odjinud,“ uvádí.

Čtěte také

Záměrem se už několik měsíců zabývá odbor životního prostředí jihočeského krajského úřadu. „V červnu byl přeložen návrh na zahájení zjišťovacího řízení, ale v červenci ho firma stáhla z toho důvodu, že byly námitky občanů a obce,“ připomíná vedoucí odboru Zdeněk Klimeš.

V listopadu letošního roku podala firma návrh znovu. „Úřad zjišťuje, zda ten záměr bude mít takový vliv na životní prostředí, že bude nutné jej prověřit v procesu hodnocení vlivu na životní prostředí. Do této chvíle můžu konstatovat, že žádné zásadní připomínky ani námitky nepřišly,“ dodává Zdeněk Klimeš.

Zástupci Agrofertu podepsali s městem Sedlice dohodu, ve které se zavazují dodržet určité podmínky týkající se provozu spalovací pece. „Budeme moct nahlížet do toho, kolik se tam spálí, a hlavně do původu spalovaných živočišných tkání,“ říká starosta Vladimír Klíma.

Připomínky k výstavbě spalovacího zařízení můžou lidé posílat na jihočeský krajský úřad do 7. prosince.

Spustit audio

Související