V pátek třináctého našli trosky německé stíhačky, museli pro ně ale hluboko pod zem

Vzpomínka na archeologický výzkum, díky kterému Muzeum Jindřichohradecka získalo trosky německé stíhačky
Říká se, že pátek třináctého je smolný den. V roce 2011 bylo ale toto datum šťastné pro archeology Muzea Jindřichohradecka. Společně se členy Klubu historie letectví a dalšími fandy letecké historie našli trosky německé stíhačky Focke-Wulf 190 z bitvy nad Jindřichohradeckem.
„Během bitvy nad Jindřichohradeckem 24. srpna 1944 bylo sestřeleno jedenáct německých stíhaček a tři americké bombardovací letouny. Všechny se podařilo dohledat,“ říká historik Muzea Jindřichohradecka Vladislav Burian.
Místo dopadu německé stíhačky Focke-Wulf 190 se podařilo najít po mnoha letech díky pamětnici z Jindřichova Hradce. „Přijeli jsme tam s archeologickým technikem, on dokázal určit místo dopadu, vypočítat, v jaké hloubce můžeme to letadlo čekat, a teprve následně na to se v pátek 13. května uskutečnil archeologický výzkum,“ popisuje historik.
Archeologům pomáhal i bagr. „Když narazíme na první vrstvu, kde se objevují plechy, tak se technika zastaví a za pomoci detektorů se snižuje terén a vyndávají jednotlivé předměty. Problém byl v jediné věci – měli jsme to území pronajaté na jediný den,“ vzpomíná Vladislav Burian.
„Snižovali jsme terén terasovitě po dvaceti centimetrech a vyndávali nálezy ručně. Když jsme narazili na podvozkovou nohu, která byla dlouhá přes dva a půl metru, vytahovali jsme ji na laně pomocí techniky. Tak jsme postupovali až do hloubky pět a půl metru,“ doplňuje.
Čtěte také
Pilotem stíhačky byl podle Vladislava Buriana velitel letky. „Byl to starý zkušený mazák, dokonce z historických pramenů víme, že byl několikrát sestřelen. Po zásahu během bitvy nad Jindřichohradeckem s poškozeným letounem doklouzal až k Otínu a jeho stíhačka se zabořila do mokřadů nedaleko rybníka,“ vypráví.
Hluboko v zemi zůstala jedna podvozková noha a jeden list vrtule, další části letadla Němci odvezli. Archeologové před deseti lety tak na místě nacházeli především malé části. „Máme ale výborné techniky, takže se nám podařilo exponáty očistit a sestavit tak, že v expozici v Muzeu Jindřichohradecka uvidíte převážnou většinu fragmentů,“ uzavírá Vladislav Burian.
Související
-
Američtí piloti padli u Budějovic do léčky nacistů. Jejich letadla se pak zřítila na dvou místech
Na jaře 1945 odtikávaly poslední hodiny druhé světové války, ale němečtí vojáci se nevzdávali. Proto 17. dubna nad protektorátem vyhasly životy dvou amerických pilotů.
-
Zraněného pilota vezl sedlák do nemocnice na žebřiňáku
V Záluží u Dolního Třebonína se v dubnu 1945 zřítilo letadlo amerického pilota Williama Preddyho. Na místě je dnes pomník a ve vesnici možná stále zůstávají zbytky stroje.
-
Nebe plné křídel – leteckých i andělských, říkali po pádu stíhaček na budějovické sídliště
8. června 1998 se nad českobudějovickým sídlištěm Vltava srazily dvě stíhačky. Nehoda všechny vyděsila, ale brzy se stala i tématem vtipů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.