V Malontech začíná obnova cenné barokní fary. Ještě loni přitom hrozila památce demolice

18. únor 2022 07:35

Cenné barokní faře v Malontech na Českokrumlovsku už nehrozí zbourání. Zchátralou kulturní památku převezme od církve nově založený spolek. Jeho zástupci už začali se zabezpečováním stavby.

„Minulý týden jsme podepřeli čelní stěnu a to, co tady padá, se teď snažíme nějakým způsobem řešit s církví a ještě ve spolupráci s obcí likvidovat ten havarijní stav. Pak se přistoupí k doplňování zdiva, odstraňování havárií, opravám střechy. To je taková první fáze,“ popisuje Pavel Halada, předseda Spolku pro záchranu fary v Malontech.

Druhá fáze má začít Dnem otevřených dveří. „Pozveme dárce i lidi z obce a budeme ten objekt prezentovat v tom stavu, v jakém momentálně bude. Představíme plány do budoucna, možná snad i projektovou dokumentaci,“ říká Pavel Halada, který má se záchranou zchátralých památek dlouholeté zkušenosti. Už několik let totiž obnovuje tvrz v Kestřanech na Písecku.

Začala obnova cenné barokní fary v Malontech na Českokrumlovsku

„Plánuje se zapojení fary v Malontech do takzvané církevní turistiky, od kavárny, přes malé ubytování, setkávání občanů a tak dále,“ líčí.

Ve hře je také vybudování muzea, které by připomínalo historické soužití Čechů, Němců a Rakušanů. „Byl by to takový most mezi Rakouskem, Čechy a Bavorskem a mohlo by vzniknout muzeum, které připomene obyvatele Malont, kteří tam žili před válkou, ale zároveň i obyvatele, kteří přišli po válce, protože to je historie týkající se rumunských Slováků,“ vysvětluje Martin Polák, člen představenstva Spolku pro záchranu fary v Malontech.

Spolek aktuálně vyjednává detaily převzetí této kulturní památky s Biskupstvím českobudějovickým, které je vlastníkem nemovitosti. Původně chtělo biskupství faru takzvaně odpamátnit a obec Malonty by ji kvůli špatnému stavu nechala strhnout.

S tím původně souhlasil i starosta Malont Vladimír Malý, podle něj by se tak odkryl pohled na místní kostel. Současné aktivity nově vzniklého spolku ale vítá. „Samozřejmě jsem rád, že mají vůbec chuť do toho jít, ten zákusek je velký. Bude to stát nemalé úsilí a hlavně nemalé finanční prostředky, aby to k nějakému využití vůbec bylo. Spíš mě zpětně mrzí, že ta stavba dopadla, jak dopadla a mám velké obavy, že vesničku bude ještě řadu let hyzdit,“ komentuje.

Čtěte také

Odstranění havarijních stavů a konzervace objektu vyjde podle Pavla Halady na desítky milionů korun. Celkové náklady na rekonstrukci zatím nechce odhadovat.

Fara je kulturní památkou od roku 1963. První zmínky o ní pochází už z 16. století, současný vzhled dostala v 18. století. Národní památkový ústav záchranu vítá. „Vnímáme, že fara v Malontech je cenný objekt. Velmi jsme stáli o to, aby zůstal památkově chráněný. Jsme také rádi, že se objevil zájemce, který je ochotný převzít od církve majetek do své správy a vyhledat mu novou funkci,“ říká Daniel Šnejd, ředitel územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích.

Malontské memorandum za záchranu fary podepsalo v uplynulém roce 150 osobností a obyvatel z celého kraje. Zástupci nově zapsaného spolku chtějí do postupné obnovy vedle státních institucí zapojit i veřejnost.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související