V kraji vznikla první střední škola waldorfského typu, nastoupilo do ní 15 žáků
České Budějovice se staly osmým místem v republice, kde funguje waldorfská střední škola. První jihočeské waldorfské lyceum dětem umožňuje absolvovat kompletní cyklus tohoto druhu vzdělávání od mateřské školy až po maturitu.
Jihočeský kraj o zřízení lycea rozhodl teprve letos na jaře, takže studenti musí zatím využívat náhradní prostory, které poskytla Základní škola Nová.
Mezi patnácti studenty prvního ročníku českobudějovického waldorfského lycea je například sedmnáctiletá Ria Slachová z Tábora, která dosud navštěvovala klasické gymnázium. „Já tu pedagogiku znám díky rodičům, kteří se tomu věnují dlouhodobě. Vybrala jsem si přestup, protože jsem nebyla na svojí škole spokojená. Přístup učitelů se mi pocitově nezdál vůbec správný, nepřistupovali k nám jako k jednotlivým osobnostem, ale jako k produktu, který má být co nejdokonalejší,“ vysvětluje.
Naopak patnáctiletá Alžběta Čápová je absolventkou základní waldorfské školy. „Vyhovuje mi to v tom, že je to takové rodinné, jsme si blíž s profesory i spolužáky. Líbí se mi také to, že se jenom nedrtíme, ale děláme i něco rukama,“ říká.
Nové prostory waldorfského lycea se teprve připravují. „Bude to tu velmi velkorysé. Budeme mít nejenom základní čtyři třídy pro kmenové ročníky, ale i dostatek prostoru pro odbornou výuku, počítačovou učebnu, umělecké ateliéry,“ popisuje zástupkyně Kateřina Kozlová.
Ta o založení lycea usilovala několik let, teprve její čtvrtou žádost Jihočeský kraj schválil. Základní waldorfské školy fungují v Českých Budějovicích, Písku a Táboře. „Ten koncept je skutečně vystavěn od první třídy až po maturitu, tak byla taková snaha, aby vzniklo alespoň jedno střední waldorfské lyceum, kam by žáci mohli ze základních škol pokračovat,“ připomíná Kateřina Kozlová.
Ministerstvo zkomplikovalo vznik waldorfské školy v Ratibořských Horách, myslí si rodiče
Celých pět měsíců trvalo, než ministerstvo školství vyřídilo žádost o vznik nové waldorfské školy v Ratibořských Horách na Táborsku. Úřad nakonec soukromé škole akreditaci udělil. Zahájení výuky 1. září ale není jisté. Začala hra o čas.
Českobudějovické waldorfské lyceum je nestátní, za školné rodiče zaplatí dva a půl tisíce korun měsíčně. Učitelé studenty hodnotí slovně. Oproti běžnému školství například kladou důraz na praktické dovednosti.
Žáci lycea během čtyřletého cyklu každoročně absolvují různá praktika. „Jdou do menších i větších podniků, aby zjistili, jak fungují, děláme ekologická praktika, ale také praktikum sociální, při kterém poznají, jak fungují školy a školky i zařízení pro postižené,“ doplňuje Kateřina Kozlová.
Do nových prostor na Senovážném náměstí by se žáci prvního jihočeského waldorfského lycea měli přesunout ještě do konce letošního roku.
Související
-
Waldorfský systém výuky – co může dítěti přinést a v čem se liší od běžné školy
Hostem ve studiu Českého rozhlasu byla Kateřina Kozlová, zástupkyně ředitelky Základní školy waldorfské v Českých Budějovicích. O výuce s ní mluvil moderátor Luboš Voráček.
-
Waldorfské lyceum povolení nedostane. Obdobných škol je podle...
Ministerstvo školství zamítlo vznik nové střední školy - waldorfského lycea v Českých Budějovicích. Podle úředníků je podobných škol dostatek, a to v podobě gymnázi...
-
Waldorfská škola. Na jakých principech je založena tzv. ...
Radioporadna - Waldorfská škola - waldorfská učitelka Monika Žďárová a Mgr. Milan Barták ředitel waldorfské školy - Na jakých principech je založena tzv. "Intuitivn...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Přes 60 ruských tankerů zakotvilo na moři s miliony barelů ropy. Je to důsledek amerických sankcí
-
Vyhlášení CHKO Soutok je tlačeno na sílu. Ve střetu zájmů v žádném případě nejsem, říká senátor Šlachta
-
ONLINE: Ukrajinská armáda přesouvá lidi z letectva k pozemním jednotkám. Týká se to až 5000 vojáků
-
Izraelci ví, že vítězství nad Hamásem není možné. Trump chce dohodu před inaugurací, říká novinářka