V Česku se poprvé v historii objevil brouk krasec, který likviduje túje a jalovce

Jihočeští entomologové objevili na jehličnanech v Praze brouka krasce, který napadá túje a jalovce. Dřív byl ve střední Evropě vzácný a ohrožený, ale obchod s okrasnými dřevinami vše změnil.

„Tady máme kmínek túje a z něj vylétli krasci Lamprodila festiva. Pod kůrou je chodbička. Že je to krasec, se dá poznat i podle, jak tam má uspořádané piliny,“ ukazuje entomolog Lukáš Čížek z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Krasce Lamprodila festiva poznáme snadno. Svým zbarvením jsou velice nápadní. „Je to velice pěkné zvířátko, asi centimetr velké, takové leskle zelené, vypadá jako by bylo vytepáno z nějakého zeleného kovu, a na krovkách má modré skvrny. Zvlášť pokud ho chytnete na túji nebo cypřiši, tak je úplně jasné, o co jde,“ popisuje Lukáš Čížek.

Tenhle asi nejhezčí škůdce okrasných dřevin v České republice je cestovatel a na naše území se dostal vůbec poprvé. „Vyskytoval se velmi vzácně ve střední Evropě, byl znám původně z jedné lokality, v Německu a z jedné v Maďarsku. V obou zemích byl jako velmi vzácný druh chráněn,“ připomíná Lukáš Čížek.

Kůrovec se připravuje na zimu už od srpna, zjistili jihočeští entomologové

Vývoj lýkožrouta sledují ve svých laboratořích vědci Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Jejich poznatky jsou rychle aplikovány v praxi

Sendviče přispívají k lepšímu poznání kůrovce, a tím i ochraně lesa. Toto zařízení umožňuje jihočeským vědcům podrobněji studovat život tohoto škůdce.

Poměrně běžně se ale brouk vyskytuje v Itálii. „Odtud se vyváží spousta materiálů, různých odrostků a sazeniček tújí a dalších dřevin. Stačí, když samička naklade do nějakého stromku určeného na export vajíčka, a potom už kamiony rozvezou její potomstvo po Evropě,“ vysvětluje entomolog.

Výskyt některých brouků dokonce souvisí i s olympiádou. „Po olympiádě v Soči se objevil na jižních svazích Kavkazu a kolem Soči. Je to dáváno do souvislosti s tím, že když se někde konají olympijské hry, sází se tam spousta tújí. Pravděpodobně dovezli hodně odrostlých a větších tújí z Itálie, a tím si tam zavlekli toho brouka,“ říká Lukáš Čížek.

Krasčí kalamity se ale obávat nemusíme. Tito brouci totiž ani ve své domovině všechny porosty tújí zničit neodkázali.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související