V Blanském lese se líbí lidem i rysovi. Tato chráněná krajinná oblast oslaví 30 let od vyhlášení

26. prosinec 2019 14:12
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Přírodní památka Mokřad u Borského rybníka a pohled na Kleť v CHKO Blanský les

Chráněná krajinná oblast Blanský les na Českokrumlovsku oslaví 1. ledna třicet let svého trvání. Díky úsilí ochranářů tu vzniklo několik přírodních rezervací, ve kterých žijí cenná společenstva rostlin a živočichů. Patří mezi ně například i rys nebo orel mořský.

„Chráněná krajinná oblast patří do Podšumaví a můžeme ji vymezit mezi Českými Budějovicemi, Prachaticemi a Českým Krumlovem,“ upřesňuje vedoucí Správy CHKO Blanský les Jan Flašar.

Správa podle něj přiblížila tuto oblast víc veřejnosti. „Během třiceti let jsme připravili pro návštěvníky i místní šest naučných stezek, 200 kilometrů cyklotras, 50 kilometrů běžeckých tras a do terénu jsme dali téměř sto tabulí s informacemi o historii, přírodě a krajině, chráněných živočiších a rostlinách,“ říká.

Díky péči ochranářů se do Blanského lesa vrátily některé druhy živočichů nebo se je zde podařilo udržet. Jedním z nich je strakapoud. „Teď ho zrovna vidíme na už rozpadající se staré třešni, hledá tam dřevokazný hmyz jako potravu. Podobně dutiny v těchto starých stromech využívá krutihlav obecný,“ ukazuje zoolog Libor Weiter.

Čtěte také

V posledních letech se do oblasti vrátil také rys ostrovid a orel mořský, kterému se podařilo zahnízdit a vyvést mláďata.

Botanička Tereza Rejnková dodává, že díky péči ochrany přírody a také citlivému hospodaření se podařilo udržet velké množství druhově bohatých podmáčených luk. „Krásným příkladem je třeba přírodní památka Provázková louka, kde nacházíme v červnu báječně rozkvetlou louku s prstnatci májovými, kosatci sibiřskými a dalšími chráněnými druhy,“ uvádí.

U příležitosti třicátého výročí od vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Blanský les vznikne i nová naučná stezka na cvičišti.

Spustit audio

Související