V Americe se prý žije snáz – i rybám
Zatímco původně americkým rybám se v českých vodách nedaří a jakožto invazivní druhy v našich podmínkách neobstojí, naši čeští kapři, ježdíci nebo perlíni málem způsobili v Americe ekologickou katastrofu.
Vytvořit fungující ekosystém v jezerech a nádržích je složitá a dlouholetá práce. V současné době vidí odborníci světýlko naděje v nově vznikajících uhelných jezerech. „To je pro hydrobiologa neuvěřitelně zajímavá situace, kde vývoj začne úplně od začátku,“ míní ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky Jan Kubečka.
Jak se taková síhová jezera vytvářejí? Kterak může náročnou práci biologů zkazit například takový snaživý rybář amatér? A jaký invazivní druh se do našich vod snaží proniknout od jižních sousedů?
Poslouchejte…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.