V Americe se prý žije snáz – i rybám

12. listopad 2014

Zatímco původně americkým rybám se v českých vodách nedaří a jakožto invazivní druhy v našich podmínkách neobstojí, naši čeští kapři, ježdíci nebo perlíni málem způsobili v Americe ekologickou katastrofu.

Vytvořit fungující ekosystém v jezerech a nádržích je složitá a dlouholetá práce. V současné době vidí odborníci světýlko naděje v nově vznikajících uhelných jezerech. „To je pro hydrobiologa neuvěřitelně zajímavá situace, kde vývoj začne úplně od začátku,“ míní ředitel Hydrobiologického ústavu Biologického centra Akademie věd České republiky Jan Kubečka.

Jak se taková síhová jezera vytvářejí? Kterak může náročnou práci biologů zkazit například takový snaživý rybář amatér? A jaký invazivní druh se do našich vod snaží proniknout od jižních sousedů?
Poslouchejte…

autor: Kateřina Hálová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...