Úroda zelí bude průměrná. Hlávky rostly pomaleji, zemědělci museli bojovat s přemnoženými škůdci

16. září 2023 07:16

Na jihu Čech začala sklizeň zelí. Zemědělci vjeli do polí zhruba o měsíc později, protože kvůli suchu rostlo zelí pomaleji. Úroda této zeleniny bude letos průměrná.

Na poli Zemědělského podniku Malše Roudné na Českobudějovicku tvoří pěkné zdravé hlávky zelí zhruba sedmdesát procent. „Jsme na začátku sklizně, hlávky budou mít ještě čas narůst, takže si myslím, že tady budou hlávky o váze osmi kil,“ říká vedoucí krouhárny Iveta Hlaváčová.

U některých rostlin se ale hlávky ani neobjevily. „Na jaře jsme seli do podmáčeného pole. Když je půda kyprá, prostě mají kudy jít, kdežto když je hroudovitá a mokřejší půda, tak rostlinky ten růst už nedoženou. Pak vidíte rostlinu, ale uvnitř není vytvořená hlávka,“ popisuje Iveta Hlaváčová.

Ani v následujících měsících po vysetí neměly hlávky ideální podmínky pro růst. „Po vlhkém a mokrém jaru přišlo teplé a horké léto bez srážek,“ připomíná vedoucí krouhárny.

Proto letos zemědělci pole se zelím zavlažovali. „Se závlahou jsme vyjeli v červenci, tak se se zelím letos dostaneme do průměru. Čemu jsme ale nezabránili, to jsou jako každý rok škůdci. V horkém počasí se jich objevilo mnoho, například dřepčíci, molice, květilka. Sucho jim vyhovuje a rychleji se rozmnožují,“ líčí Iveta Hlaváčová.

Bohužel ani letos podle ní Zemědělský podnik Malše Roudné nemá dostatek pracovníků, kteří by zelí sklidili. „Důchodci, kteří nám pomáhali, už na to nemají sílu a mladým se nechce,“ komentuje. Sklizeň zelí v Roudném na Českobudějovicku potrvá do poloviny listopadu.

Spustit audio

Související