Ukrajinští uprchlíci našli zázemí i u Lipna. Bydlí v některých hotelech a apartmánech

1. duben 2022 13:32

Ukrajinština zní v těchto dnech v penzionu Mala Narnia ve Frymburku na Českokrumlovsku. Bydlí tam patnáct matek s malými dětmi, které utekly před válkou. Stará se o ně provozovatelka, paní Olga, která sama pochází z Ukrajiny.

Jako dobrovolnice pomáhá Jaroslava Hohlová, která bydlí hned vedle frymburského penzionu. „Jsem v kontaktu s paní Olgou, a když něco potřebují, tak se to snažím zařídit, jsem i takovým prostředníkem mezi obcí a místními. Na začátku jsme zajištovali svoz odpadu, školy, zdravotní péči, dětský i obvodní lékař byli velmi vstřícní. Když bylo třeba nějaké oblečení, místní rychle pomohli,“ vypráví.

Spolupráci s obyvateli si pochvaluje i paní Olga. „Všem ve Frymburku moc děkuji,“ zdůrazňuje. Její penzion je jedním z mnoha ubytovacích zařízení u Lipenské přehrady, kde v uplynulých týdnech našli zázemí uprchlíci. Ve Frymburku je aktuálně asi sto Ukrajinců, v nedaleké Černé v Pošumaví šedesát.

Ukrajinci, kteří na Lipensku zůstanou žít dlouhodobě, tady mají šanci najít i práci. Chybí totiž pracovní síly v gastronomii a turistickém ruchu, jak potvrzuje ředitel hotelového resortu Relax v Dolní Vltavici Miroslav Magerstein. „Základní roli hraje jazyková vybavenost, ale i v těch prvních chvílích jsou k dispozici pozice jako úklid pokojů nebo pomocné práce v kuchyni. Později to může být třeba obsluha restaurace a jde to až k recepci,“ dodává.

Na jihu Čech je aktuálně už přes 12 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Velká většina našla ubytování v soukromých zařízeních nebo v rodinách.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související