Dětem z Ukrajiny pomáhají krátit čas v uprchlickém centru lektorky Alšovy jihočeské galerie
Zatímco rodiče vyřizují nutné formality, ukrajinské děti si v centru pro uprchlíky na českobudějovickém letišti mohou vedle hraní také malovat a tvořit. Skoro každý den se jim věnují lektorky Alšovy jihočeské galerie.
S dětmi vyrábějí malé knížečky, do kterých si pak mohou kreslit a zapisovat zážitky. „Vybereme barevné listy, které svážeme v knížečku. Formát se dá zastrčit i do kapsy a vzít s sebou. Je to komorní dílko. Chceme, aby ty listy byly barevné, aby vnesly trošku veselejší náladu, aby to děti oslovilo,“ popisuje lektorka Irena Friessová.
Spolu s kolegyní Evou Drančákovou je v krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině skoro každý den. Dětem se snaží zpříjemnit čas a čekání, zatímco jejich matky nebo babičky vyřizují potřebné formality.
„Většinou děti obejdu a zeptám se jich. Já je oslovuji rusky, protože to je jazyk, který jsem se naučila jako malá, ale naše kolegyně, která ubytovala doma ukrajinskou rodinu, nám pomohla připravit i takový slovníček,“ líčí Eva Drančáková.
Čtěte také
Lektorky se setkávají se spoustou syrových příběhů, ale zažívají s dětmi i milé situace. „Třeba setkání s jedním malým klukem, prvňákem. My vždycky děti prosíme, aby se nám podepsaly. On začal psát, ale psal spoustu písmenek. Jeho maminka se smála a říkala, že si jako prvňák není úplně jistý, která písmenka v jeho jméně jsou, tak píše všechny, co zná. To bylo moc milé a já si uvědomila, že byl vytrhnutý z toho, co by se měl teď učit a co by měl poznávat,“ vypráví Eva Drančáková.
Edukační pracovnice se během tvorby postupně také zdokonalují v ukrajinštině. „Na základě toho, co děti nakreslí, nám říkají slovíčka. Máme tu další papír, na kterém si vytváříme takový svůj pracovní slovníček,“ potvrzuje Irena Friessová.
Hned vedle edukačního koutku jsou na letišti také psychologové a duchovní. Všichni tak vzájemně spolupracují a snaží se dospělým i dětským uprchlíkům co nejvíce ulehčit situaci.
Související
-
Zhruba 400 uprchlíků denně projde jihočeským centrem. Pomáhají jim tu i psychologové a duchovní
Psychologickou pomoc zajišťují v uprchlickém centru na českobudějovickém letišti hasiči. Vedle psychologů a členů týmů posttraumatické péče jsou tam také duchovní poradci.
-
Lékárnice a policistka z Ukrajiny pracují po útěku ze své země na farmě v Temelíně
Jihočeští zemědělci už zaměstnali první válečné uprchlíky. Jsou rádi za každou pomoc, už několik let mají totiž nedostatek pracovních sil.
-
Přes osmdesát uprchlíků z Ukrajiny našlo útočiště v českobudějovickém hotelu Malý pivovar
Ještě donedávna byl častým cílem turistů z Asie, teď v něm našli azyl uprchlíci. Hotel Malý pivovar v centru Českých Budějovic ubytovává desítky ukrajinských žen a dětí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Návrh na projednání psychického zdraví Petra Fialy byl pouze zastírací manévr, míní Pekarová Adamová
-
Třetí nejmenší rozdíl od roku 1888. Trumpův náskok před Harrisovou se v průběhu sčítání hlasů tenčí
-
Povolit Ukrajině používání raket je na místě, míní Knotek. ‚Zcela adekvátní reakce,‘ souhlasí Nerudová
-
Korunovace Karla III. vyšla na téměř dvě miliardy korun. Republikáni částku označili za plýtvání penězi