Uctívaný a pak nenáviděný Maradona a příběh brankáře Trautmanna. Kina uvádí dva filmy o fotbalu

19. srpen 2019

Diego Armando Maradona. Jméno možná nejslavnějšího fotbalisty světa nebo spíše hráče, kterého proslavily skandály v životě i na hřišti, zná zřejmě i ten, kdo je fotbalem nepolíbený. Rodák z Buenos Aires láká řadu let i filmaře.

Ti mu věnovali několik dokumentů. Jeden z nich natočil v roce 2008 srbský režisér Emir Kusturica, teď se stejným tématem přichází britský tvůrce Asif Kapadia. Výsledek stojí za to. Na respektovaném webu CSFD má snímek Diego Maradona hodnocení 83 procent.

V kinech je aktuálně i jiný fotbalový film: Brankář. Je hraný, natočil ho Marcus H. Rosenmüller a rozebírá životní příběh fotbalisty Manchesteru City Berta Trautmanna, který se v klubu prosadil po 2. světové válce, ačkoliv to byl Němec.

Unikátní záběry ze soukromí Maradony

Diego, Diego! Davy fanoušků dlouhé léta vyvolávaly jména kontroverzního Argentince, který se narodil ve slumu v roce 1960. Jeho nejmilejší hračkou byl fotbalový míč. Jak on sám říká, byla to jeho spása, ale jak ukazuje jeho osud, možná i prokletí.

Když mu bylo 16 let, podepsal svou první smlouvu a začal de facto živit celou rodinu. Rodičům chtěl postavit dům. Prahl po úspěchu, po uznání, po všech radostech světa.

Z dokumentu Diego Maradona

Zatímco Emir Kusturica, který o Maradonovi točil před 11 lety, se nad sportovní hvězdou dojímá a velebí ji, odlišný přístup volil režisér Kapadia, který si pomohl unikátními záběry z Maradonova soukromí.

Měl k dispozici více než 500 hodin videozáznamů z jeho archivu. Ve filmu o hráči mluví jeho rodiče, sestra, osobní trenér, sportovní novináři nebo spoluhráči, ale nevystupují v ději jako mluvící hlavy, nýbrž hovoří do videozáznamů jakoby zpoza plátna.

A mnozí se shodují, že Diego byl veselý, zábavný chlapec, ale když se z něho stával hrdý Maradona, býval nesnesitelný. Na jednu stranu zřejmě citlivý muž, na druhou požitkář, podvodník, lhář, kokainista.

Když jste na hřišti, všechno jde stranou, život jde stranou, říkal o sobě. Celý svět zná historku, kdy Maradona vsítil ve čtvrtfinále mistrovství světa v Mexiku v roce 1986 Angličanům gól rukou a fotbalista později prohlásil, že to nebyla jeho ruka, ale ruka Boží.

Diego Maradona ve stejnojmenném dokumentu

Ano, zejména v Itálii Argentince nejprve zbožštili a pak nenáviděli. Když v roce 1984 přestoupil z Barcelony do Neapole, vítalo ho na stadionu 85 tisíc diváků. Když odtud v roce 1991 po kokainovém průšvihu utíkal, byl už tak trhu štvancem sebe sama.

Dokumentu Diego Maradona dodává podmanivost i patetická hudba skladatele Antonia Pinta. Ten ostatně dodal melodie i do dvou předchozích režisérových snímků – do Oscarem oceněné Amy o zpěvačce Amy Winehouse a Senna o slavném jezdci Formule 1 Ayrtenovi Sennovi.

Maradonův příběh, který má podobu horské dráhy, trvá 130 minut, ale věřte, že v sedačce se ani nehnete. To je zkrátka silný film a vy na něho můžete vyrazit i do vybraných jihočeských kin.

„Nácek“ se stal britským hrdinou

Stejně dobré recenze jako Diego Maradona má i hraný snímek Brankář z produkce Německa a Velká Británie. Hlavním hrdinou je Bert Trautmann, který miloval fotbal, Anglii a ženu Margaret. Díky svým schopnostem se dokázal z nenáviděného „nácka“ stát britským hrdinou.

Čtěte také

Životopisný příběh vypráví, jak zapálený člen Hitlerjugend a dobrovolník Luftwaffe došel k uznání na britských ostrovech. Ke konci války byl zajat britskými vojáky a držen v táboře, kde si při hře všimli jeho talentu.

Hlavní roli ztvárnil velký fanoušek rockové muziky David Kross, které můžete aktuálně vidět i v jiném německém filmu Balón. Jeho partnerkou v Brankáři je skotská herečka a modelka Freya Mavor. Oba ve filmu musí čelit i dalším ranám osudu…

Dva filmy o fotbale představil publicista Luboš Dvořák v kulturním magazínu Kavárna. Dále pořad připomněl letní projekt Divadla Continuo V břiše velryby a ohlédl se za Slavonice Festem a časosběrným dokumentem Sarkofág pro královnu, který tu měl premiéru.

Spustit audio

Související