U Neplachova mají být dvě dálniční odpočívadla. Vedení obce tomu chce zabránit

21. duben 2021 14:35

Dvě dálniční odpočívadla o celkové rozloze přes pět hektarů chce u Neplachova na Českobudějovicku vybudovat Ředitelství silnic a dálnic. Odůvodňuje to nárůstem dopravy a nutností navýšit odstavné plochy na dálnici D3.

Vedení obce se o záměru dozvědělo teprve nedávno a označilo ho za nepříjemné překvapení. S plánem nesouhlasí a chce mu za každou cenu zabránit.

„Velké odpočívadlo především pro nákladní dopravu má vzniknout na místě zvaném Nad Kovárnou. Je to blízko obce, máme strach, že tu bude hluk, světelný smog. Budeme se snažit tomu bránit všemi možnými cestami. Nemůžeme souhlasit ani s druhým odpočívadlem, které má být blíž k obci Dynín, už jenom kvůli té zemědělské půdě. Studii jsme přeposlali do obce Dynín, abychom začali podnikat společné kroky,“ říká starosta Neplachova Luboš Zasadil.

Vedení obce záměr kritizuje i z toho důvodu, že další odpočívadlo má vzniknout jen necelých 10 kilometrů od Neplachova, u Chotýčan.

Čtěte také

Podle starosty Luboše Zasadila o plánu Ředitelství silnic a dálnic donedávna nikdo neměl ani tušení. „Já jsem v zastupitelstvu od roku 1994 a nikdy o tomhle nepadla ani zmínka. Při žádném jednání ani stavbě dosud nikdo neřekl ani slůvko o tom, že by tu někdy něco takového mělo vzniknout,“ připomíná.

Ředitelství silnic a dálnic záměr potvrdilo. Celý projekt je podle něj zatím ve fázi studie a jedná se spíš o menší odpočívadla.

„Počty parkovacích stání na pravé straně činí 22 pro nákladní vozidla, 3 pro karavany, 4 pro autobusy a 27 pro osobní vozy. Stavební náklady jsou v tuto chvíli odhadovány na 142 milionů. Lokalita byla vytipována jako optimální pro doplnění současné sítě odpočívek a na základě vyhledávací studie,“ uvádí mluvčí Jan Rýdl.

V nejbližší době chce Ředitelství silnic a dálnic o projektu jednat nejen s obcí Neplachov, ale také s městysem Ševětín, protože jedno z odpočívadel zasáhne i do jeho katastru. Ohledně odpočívky u nedalekých Chotýčan momentálně probíhá tendr na zhotovitele stavby.

Spustit audio

Související