Z Českých Budějovic až do středočeského Mezna už dojedou řidiči po dálnici D3

11. prosinec 2019 08:01

Po dlouhých 31 letech je mezi Českými Budějovicemi a středočeským Meznem přímé dálniční spojení. Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo poslední chybějící bezmála jedenáctikilometrový úsek D3 mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku.

Výstavbu doprovázely technické i administrativní problémy. Přesto se jí podle zástupců Ředitelství silnic a dálnic a ministerstva dopravy podařilo dokončit v předstihu. 

„Význam spočívá v tom, že vznikl ucelený úsek 52 kilometrů, který řidiči můžou užívat. Je to vlastně od obce Úsilné na okraji Českých Budějovic až směrem k Táboru,“ připomněl ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Stát kvůli výstavbě úseku mezi Borkem a Ševětínem musel vyvlastnit deset pozemků, jeden ze sporů řešil i soud. Náklady už teď přesáhly částku jedné a čtvrt miliardy korun a ještě nejsou konečné.

Podle ředitele ŘSD Radka Mátla se totiž vyskytly i technické problémy. „Nejvíce se týkaly silnice I/3, kterou jsme museli rozebrat a zjistili jsme, že je potřeba vyměnit veškeré podloží, protože by do budoucna nemohla dálnice sloužit bezpečně,“ uvedl.

Čtěte také

Ke kompletnímu propojení Českých Budějovic s Meznem chybí ještě dokončit asi čtyřsetmetrový úsek u Tábora. S majiteli tamního motocentra stát vede spor už několik let. I v tomto případě by ale mělo přijít na řadu vyvlastnění.

Jihočeský kraj chce příští rok zahájit první část stavby takzvané Jižní tangenty, která na dálnici napojí jihovýchodní okraj Českých Budějovic. „Už je všechno zahájené, je to v podstatě všechno hotové. Teď už jen zbývá, aby ta realizace probíhala, jak má, aby byly termíny dodržené, a já jsem přesvědčený, že se to povede,“ řekl krajský radní pro dopravu Jiří Švec.

Ve středočeské části stále nemá dálnice D3 platné územní rozhodnutí. Naopak na hranicích s Rakouskem má být podle současných plánů vlády a ŘSD do pěti let.

Spustit audio

Související