Tříkrálová sbírka slaví čtvrtstoletí. Většina peněz pomáhá tam, kde je lidé darovali

2. leden 2025

Nová místa pro koledníky i nová oficiální hymna. Jubilejní pětadvacátý ročník zahajuje Tříkrálová sbírka. Dobročinná akce je tradičně spojená se začátkem roku, lidé mohou přispět různými způsoby.

Ředitel českobudějovické Diecézní charity Jiří Kohout ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice připomněl mimo jiné to, jak rozeznat pravé a certifikované koledníky od těch falešných. „Koledníci většinou přijdou jako tříčlenná skupinka doprovázená jedním vedoucím. Kasička je plastová, válcového tvaru v bílé mléčné barvě, na sobě má znak Charity České republiky. Je také úředně zapečetěná. Každá kasička má své číslo, které musí odpovídat číslu uvedenému v průkazce vedoucího každé skupinky,“ popisuje.

Za pětadvacet let se v Tříkrálové sbírce na území českobudějovického biskupství vybralo více než 115 milionů korun.

Výtěžek z letošního ročníku poputuje do různých míst. „Máme přesné procentuální rozdělení. Osmdesát procent se vrací zpátky do daného regionu, pětašedesát procent přímo do místa výběru, patnáct procent do diecéze. A zbytek jde potom buď do zahraničí, nebo na konto národní charity,“ upřesňuje ředitel Diecézní charity České Budějovice.

Čtěte také

Tříkrálová sbírka podpoří konkrétní projekty. „Je to například přístavba a dostavba Domu klidného stáří v Sousedovicích u Strakonic. Peníze použijeme také v Táboře a Českých Budějovicích na podporu lidí bez domova. Na Prachaticku zase část výtěžku půjde do oblasti azylových domů,“ uvádí Jiří Kohout.

Speciální hymnu ke kulatému výročí Tříkrálové sbírky složil hudebník a písničkář Michal Horák. Pětadvacet let koledování na jihu Čech pak shrnuje speciální výstava v Jihočeském muzeu.

Všechny informace o sbírce zájemci najdou na webových stránkách trikralovasbirka.cz nebo dchcb.cz.

Celý rozhovor s ředitelem Diecézní charity České Budějovice Jiří Kohoutem o Tříkrálové sbírce si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.