Tři strážníci oživení třemi Ondřeji, také jízda v Nočním vlaku a několik jazzových hitů

2. červen 2023

S hitovými ornamenty se opět po nedlouhé době bude odvíjet setkání s hudbou, která leckdy svým vznikem sice kotví v minulosti, ale ani čas ji nemůže odvát do míst zapomnění. Zvláště když ji oživují tři Ondřejové – Ruml, Brzobohatý a Macháček – v písničce Tři strážníci od pánů Ježka, Voskovce a Wericha. Jde o nahrávku z devět let starého alba Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha.

A z příjemného swingového a navíc (do jisté míry) hitového naladění neslevíme ani v dalším průběhu této půlhodinky. Její součástí bude také americký trombonista a kapelník Buddy Morrow, který mohl dokonce pocítit vůni úspěchu na hitovém žebříčku.

Buddy Morrow se narodil v roce 1919 jako Muni Zudekoff v New Havenu ve státě Connecticut v USA. Hrával s Artiem Shawem, Tommym Dorseym, Bobem Crosbym, po válce i s Jimmym Dorseym. Na začátku padesátých let vedl trombonista Buddy Morrow band sponzorovaný nahrávací společností RCA.

Před sedmdesáti roky zazářil Buddy Morrow se svým orchestrem se skladbou Night Train, Noční vlak. Ta už v tu dobu měla za sebou zajímavý vývoj. Její vstupní riff použil altsaxofonista Johnny Hodges a pak i Duke Ellingon na začátku a na konci skladby Happy-Go-Lucky i se sólem tenorsaxofonisty Jimmyho Forresta. Ten pak riff rozšířil na celou skladbu s názvem Night Train a se svým orchestrem ji také natočil.

Za dva roky ji sobě a svému nástroji přizpůsobil již zmiňovaný bělošský trombonista Buddy Morrow se svým orchestrem a měl díky tomu hit na obou stranách Atlantiku. A nebude to jediný hitový dotyk v první červnové swingové a jazzové náladě.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko