Toxickému člověku nemůžete porozumět. Nesnažte se o to a utněte kontakt, radí psychoterapeutka
Despekt, manipulace, ponižování, zpochybňování, ovládání, kontrola a moc jsou podle psychoterapeutky Pavlíny Rasochové typické pro toxický vztah. Nejdříve prý lidé zažívají lásku jak z pohádky, mluví o spřízněné duši, stejném naladění, pohledu na svět. Pak se to mění. Toxický člověk začíná partnera ovládat, zkouší, kam až může posunout jeho osobní hranice. Oběť zažívá traumatické situace, ve kterých se porušují všechna pravidla laskavého lidského chování.
Z takového prostředí se navíc velmi těžko odchází. „Někdy je to opravdu na dlouho, protože do toxických vztahů se většinou dostávají lidé, kteří jsou velmi citliví k potřebám druhých a velmi málo citliví, skoro až necitliví vůči vlastním potřebám. Ti ze vztahů odchází těžko, obzvláště pokud už se do nich narodily děti,“ říká Pavlína Rasochová.
„Já doporučuji, pokud už máme tu sílu, ukončit, zablokovat, nebýt v kontaktu. Pokud jsou tam děti, tak opravdu komunikaci omezit jen na praktické a nezbytné věci ohledně dětí a už se nedostávat do žádných komunikačních pastí,“ dodává.
To je však pro oběti velmi těžké, mnohdy se do toxických vztahů dokonce vracejí. „Vracejí se, protože vlastně neporozuměli tomu systému, proč v těch toxických vztazích vůbec jsou, že problém je v jejich sebeúctě. My druhého člověka prostě nezměníme, zázraky se v toxických vztazích nedějí, takže je velice důležité soustředit se na sebe, na své vlastní potřeby, dát sebe na první místo,“ popisuje Pavlína Rasochová.
Čtěte také
Při svých terapiích se snaží, aby si klient vytvořil laskavý vztah k sobě a pečoval o vztahy, které jsou zdravé, a ukončoval vztahy, které jsou nezdravé. „Častokrát se nezdravé vztahy špatně ukončují i proto, že máme pocit, že tomu musíme nějak porozumět. Tomu se ale nedá porozumět. Prostě nemůžete porozumět toxickému člověku, který je hnán pouze nenávistí či nějakým prospěchem pro sebe,“ komentuje psychoterapeutka.
„Proto je nezbytné utnout ten kontakt. Oni si s obětí hrají jako kočka s myší – přitáhnout, pustit, přitáhnout, pustit. A my častokrát, protože chceme laskavé vztahy s druhými, na tu manipulaci naskočíme znovu a znovu. Místo abychom pochopili, že to není láska, je to závislost. To nemá s láskou vůbec nic společného,“ zdůrazňuje.
Pokud oběť opustí toxického člověka, nezřídka mu způsobí takzvané narcistní zranění. Jeho ego se s tím nedokáže vyrovnat, a také proto znovu oslovuje bývalého partnera, snaží se dál udržovat kontakt. „Oni potom dokáží napsat během půl hodiny osmnáct zpráv. Je strašně náročné pro tu oběť to ustát, protože manipulátor neustále hledá odůvodnění, obhajuje se, vysvětluje. Je to čistá manipulace,“ upozorňuje psychoterapeutka.
Celý rozhovor o toxických vztazích s psychoterapeutkou Pavlínou Rasochovou si poslechněte v magazínu Zdravíčko online.
Související
-
Usmívá se a přitom s vámi manipuluje. Pasivní agrese je toxická, nastavte hranice, radí terapeutka
Známe to všichni. Někam přijdeme a narazíme na člověka, který se tváří tak jedovatě, že okamžitě otráví všechno kolem. Od takového jedince rychle pryč. Někdy to ale nejde.
-
Domluvte si signál, radí psycholožka párům, které se hádají. Po pauze je třeba se k problému vrátit
Konflikt ve vztahu je normální. Dohaduje se skoro každý pár a fakt, že se někteří nehádají, ještě neznamená, že jsou šťastnější. Je ale třeba učit se řešit problémy zdravě.
-
Zánět močového měchýře odráží vztahové problémy, velká zátěž se ozývá v zádech, popisuje koučka
Vztahová a psychologická koučka Petra Podzimková vede lidi k tomu, aby znovunabyli klid. Ve Zdravíčku mluví mimo jiné o tom, jak se psychické potíže odráží v našem zdraví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka