Tanečníci z Dřeváčku oblékají pajerské kroje, lidé je mohli vidět v Krumlově

7. říjen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Folklorní soubor Dřeváček a jeho vedoucí Jaroslav Dřevo v Českém Krumlově

Z Jihlavy přijel do Českého Krumlova před nedávnem soubor Dřeváček. Zúčastnil se Mezinárodního folklórního festivalu Český Krumlov, který již poněkolikáté roztančil historické uličky a zákoutí.

Soubor Dřeváček, který existuje už téměř čtyřicet let, založil a dodnes vede Jaroslav Dřevo. „Začalo to, když jsem narukoval do Uherského Hradiště. Tam byl Hradišťan, nějak jsem se k tomu dostal a postupně pokračoval, udělal si kvalifikaci jako folklorista, absolvoval různé semináře a podobně,“ vzpomíná.

V současné době tančí v souboru 24 dětí. Jaroslav Dřevo přiznává, že je stále těžší nové členy získat. „Když jsem začínal, nebyl to takový problém. Měl jsem až čtrnáct párů. Po určité době ale nastal zlom a najednou se to změnilo, teď chce mít každý tatínek ze syna spíš hokejistu, zvlášť v Jihlavě,“ říká.

Tanečníci z Dřeváčku nosí takzvané pajerské kroje. „Když už je člověk zkušený, zvládne se obléct za deset nebo patnáct minut. Nováčkům to ale trvá i půl hodiny a menším dětem s tím pomáháme,“ vypráví tanečnice Tereza.

Také obstarávání krojů je složitější než dřív. „Svého času jsem obcházel domy na staré Jihlavě a leccos se našlo na půdách, ve sklepích. Dneska to už takhle nejde, kroje se musí nechat ušít,“ vysvětluje Jaroslav Dřevo.

Mezinárodní folklórní festival se v Českém Krumlově uskutečnil již popatnácté. „Prvních pět let sem jezdily jenom české a moravské soubory, poté se festival stal mezinárodním. Poslední dobou se snažíme zvát vždy i nějaký exotický soubor, například z Nového Zélandu,“ říká ředitelka festivalu Vlasta Dvořáková.

Reportáž z festivalu si poslechněte v pořadu Vltavín v odkazu výše.

Spustit audio