Táborská zoo zachraňuje zubry evropské, první mládě se jmenuje Tábor

Zubr evropský je největším suchozemským obratlovcem Evropy. Do jisté míry je tedy pro nás stejně významný jako slon pro Afriku. Přestože ho jeho velikost dokázala v minulosti ochránit před drsným klimatem i predátory, nedokázala ho ochránit před člověkem.

Ocitl se na pokraji vyhynutí. Naštěstí několik zubrů přežilo v zajetí. Setkat se s nimi můžete i v zoologické zahradě v Táboře, která se podílí na návratu zubra evropského do české přírody.

V současnosti tu mají pět dospělých zubrů, největší je samec Počekaj, který pochází z chovu poblíž polského Krakova. „Je to opravdu impozantní zvíře, samci váží až 950 kilo. On tedy vypadá nebezpečně, ale povahově jsou to poměrně plachá zvířata. Agresivní jsou pouze v případě, že se dostanou do bezvýchodné situace,“ popisuje zoolog Ondřej Kott.

Táborská zoo se připojila k evropskému projektu záchrany zubra evropského. Aktivní ochrana přírody totiž patří mezi hlavní poslání moderních zoologických zahrad. „Vybrali jsme si tento charismatický druh, který patří historicky do naší krajiny, a ve spolupráci s kolegy z Polska jsme sestavili chovné stádo,“ říká zoolog.

V Zoo Hluboká se narodilo mládě vzácného medvěda plavého

Medvěd plavý v Zoo Hluboká

Novým přírůstkem Zoo Hluboká je mládě kriticky ohroženého medvěda plavého. Hlubocká zoologická zahrada chová tato zvířata jako jediná ve střední a západní Evropě.

Kromě samce Počekaje teď v Táboře žijí čtyři samice ze dvou lokalit z Německa a opodál postává nedávno narozené zubří mládě. „Je to býček, historicky první mládě, které se v Táboře narodilo. Pojmenovali jsme ho Tábor na počest našeho města, pod tímto jménem byl i zapsán do mezinárodní plemenné knihy,“ dodává Ondřej Kott.

Zubr evropský se na počátku 20. století ocitl na pokraji vyhubení. Každý nový chov, jaký třeba teď vzniká v Táboře, zubří populaci posiluje a dává naději, že se časem podaří zubra evropského vrátit i do volné přírody.

Spustit audio
autor: Jan Kopřiva

Odebírat podcast

Související