V Zoo Hluboká se narodilo mládě vzácného medvěda plavého

Novým přírůstkem Zoo Hluboká je mládě kriticky ohroženého medvěda plavého. Hlubocká zoologická zahrada chová tato zvířata jako jediná ve střední a západní Evropě.

„Medvídě se narodilo na Nový rok. Pohlaví ještě neznáme, protože se k mláděti nechodí, může tam jen ošetřovatel,“ potvrdil ošetřovatel medvědů Martin Drha.

Podle zooložky Adély Holbojové nikdy nelze předvídat chování nezkušené matky, a proto pracovníci zoo dodržovali přísný režim. Do zázemí vnitřních ubikací medvědů mohl pouze jeden člověk, a to na nezbytně nutnou dobu.

Dění uvnitř sledovali pouze pomocí kamery. „Na kamerových záznamech je vidět, že je mládě asi 40 centimetrů velké. Je to šedě osrstěná kulička a má bílý límec,“ popsal Martin Drha s tím, že matka se o svého potomka vzorně stará.

Medvědi plaví patří mezi nejvzácnější zvířata Asie. Hlubocká zahrada je chová jako jediná ve střední a západní Evropě, a to od roku 2014, kdy získala samce jménem Altaj ze zoo v Jekaterinburgu. Rok po něm přicestovaly z Dušanbe v Tádžikistánu dvě samice Zuchro a Gul. Právě Gul porodila na Nový rok mládě.

Ve volné přírodě žijí medvědi plaví jen v nepřístupných a málo přehledných vysokohorských oblastech na území Střední Asie, v západním Himaláji nebo v Indii.

V přírodě medvědice s mláďaty opouští brloh zhruba po půl roce, kdy už mláďata můžou matku následovat. Hlubocké medvídě uvidí návštěvníci zoo nejpozději na začátku léta.