Swingové hvězdy z Čech s vůní nostalgie vystřídají hity v rytmu boogie woogie

14. červen 2024

„Pokud si chcete dát boogie, můžete si přijít na své,“ to se zpívá v jedné písničce, kterou přináší další setkání V náladě swingu, potažmo jazzu. Ocitnete se totiž částečně v příjemném zajetí boogie woogie v podání znamenitého a kdysi populárního bandu trombonisty Willa Bradleyho.

Ten měl několik výrazných hitů ve čtyřicátých letech minulého století v tomto rytmu a excelovali v něm výteční muzikanti jako bubeník i zpěvák Ray McKinley, který po válce vedl orchestr Glenna Millera, a také pianista Freddie Slack.

Swing Stars, to byla kapela mladých výborných swingařů, kteří těsně po válce hráli v Plzni pro americké vojáky a v pražských kavárnách swingu zaslíbených. Formace Swing Stars pořídila také zajímavé nahrávky a jednu z nich si budete moci poslechnout – časem osvědčený standard On The Sunny Side of the Street.

A ještě můžete strávit chvilky s nahrávkami saxofonisty Luckyho Thompsona, od jehož narození uplyne 16. června 100 let a který na sklonku 40. let minulého století představoval plynulý přechod mezi swingem a tehdy nastupujícím be-bopem.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.