Ve „Vévodovi“ Dukeovi Ellingtonovi bylo cosi aristokratického a Charles Aznavour uměl zpívat i jazz
„Je v něm také něco nesmírně odzbrojivého, dětsky bezelstného, co způsobuje, že v jeho blízkosti nezvládnutelně zjihnete. Vedle své živelnosti a velkorysého rozmachu má navíc z nitra vyvěrající bytostnou jemnost, která propůjčuje jeho vystupování něco z přirozeně aristokratické formy...“ Tak zavzpomínal na setkání s Dukem Ellingtonem v kanadském Montrealu český hudební skladatel Oldřich František Korte ve své knížce reportážních esejů Chodící legendy.
Není mnoho osobností, které tak naprosto mimořádně ovlivnily vývoj jazzu, jako kapelník, pianista a skladatel Duke (Vévoda) Ellington, který se vydal do jazzového nebe 24. května roku 1974, tedy přesně před půlstoletím. A jemu bude po právu patřit úvodní partie swingové, potažmo jazzové nálady.
Když se Charles Aznavour, výjimečný šansoniér, ale také autor, herec i diplomat, poprvé pokoušel o pěveckou kariéru, řekli mu, že se svým hlasem by mohl dělat nanejvýš němého komika. Nakonec se z něj stal jeden z nejslavnějších zpěváků všech dob...
Ve středu uplynulo 100 let od narození Charlese Aznavoura, Francouze arménského původu, a to je dobrá příležitost vybrat jeho jazzem dýchající nahrávky.
Závěrečná nahrávka bude současně pozvánkou na sobotní koncert amerického trumpetisty slovenského původu Laca Decziho a jeho formace Celula New York v jihočeských Nových Hradech, buď za příznivého počasí v Pivovarské zahradě, nebo v barokním sále Wellness Hotelu Rezidence od 19.30 hodin. Bude to jemná, něžná balada Tenderly autora Waltera Grosse s trubkou Laca Decziho z počátku 70. let minulého století.
Související
-
Božský Fats Waller zpíval, že nedělá neplechu, ale nebyla to tak úplně pravda
„Nezůstávám venku dlouho do noci... Okolo osmé jsem doma. Jen já a moje rádio. Nechovám se špatně.“ To zpíval Fats Waller ve své nejznámější písničce Ain't Misbehavin.
-
Jaroslav Ježek s „rozvrkočenými“ Melody Makers a také světový hit z Japonska v tradičním jazzu
Nejprve se vrátíme do doby, kdy vyšlo album Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers s názvem Tentokrát zcela rozvrkočení z písní Jaroslava Ježka a pánů Voskovce a Wericha.
-
Chuť medu nebo oslava Manhattanu – další porce swingu, potažmo jazzu na hitových žebřících
Jazz, potažmo swing ztratil v 50. letech prominentní postavení v hudební zábavě, ale řadu případů, kdy nahrávky zakotvily ve vyšších patrech hitparád, bychom jistě našli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.