Světoznámé hity Marka Jamese zpívali Elvis Presley, Willie Nelson a v Čechách Karel Gott nebo Pavel Bobek
Hooked On A Feeling, Suspicious Minds, Moody Blue nebo Always On my Mind, to jsou velké hity, pod nimiž je (spolu)podepsán jako autor Mark James. Jeho písničky zpívali Elvis Presley, B. J. Thomas, Willie Nelson, Brenda Lee a další slavní interpreti. A v Čechách Pavel Bobek nebo Karel Gott.
Letos v červnu, bylo to přesně osmého, se v Nahsville uzavřel v 83 letech život Marka Jamese, skladatele, zpěváka i producenta. Jemu a hlavně do žánru country-western mířícím písničkám, které napsal, jsou věnována Světla ramp.
Mark James se narodil rodičům italo-amerického původu v listopadu roku 1940 v Houstonu v Texasu jako Francis Rodney Zambon. Na střední škole hrál na akordeon a housle, ale vážnější vztah k hudbě a písničkám si získal, když se trochu naučil na kytaru.
Zpočátku plánoval dráhu písničkáře a vystupoval ve folkových klubech pod pseudonymem Mark James. Měl také své trio. Než mohl dosáhnout nějakého úspěchu, byl povolán do armády a sloužil ve Vietnamu.
Po návratu do civilu se Mark James přestěhoval do Memphisu a tam se potkal s kamarádem z časnějšího mládí, talentovaným zpěvákem Billym Joem Thomasem, pro nějž napsal budoucí hity. První z nich, The Eyes of a New York Woman, jsme do pořadu také vybrali, a to vedle oněch světoznámých písniček v úvodu uvedených. Dvě z nich v podání Elvise Presleyho.
Související
-
Ach jé, to bude náramný! Nechme působit kouzlo nestárnoucích písniček z muzikálu My Fair Lady
„Ach jé, to bude náramný,“ tato slova se ozývají z první písničky Světel ramp v podání Pavly Břínkové. Jedná se o skladbu z jednoho z nejslavnějších muzikálů My Fair Lady.
-
C'est la vie, Pošli to dál a další písně nejen pro Karla Gotta autorsky podepsal Jaromír Klempíř
„Hudebník si nemůže sednout za stůl a říct si: Tak a teď napíšu opus. To nejde, to je nesmysl… Podle mne by písnička měla vznikat na nějaký nápad. A také by měla co říci.“
-
Udělejme si hootenanny! Nasaďte si klobouk a v pohodě poslouchejte pěkně zazpívané folkové songy
Zajímavé slůvko hootenanny znamená v americké angličtině besedu s lidovými písněmi a tancem. Podle něj pojmenoval folkař Pete Seeger své večery v newyorské Carnegie Hall.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.