Světoznámé hity Marka Jamese zpívali Elvis Presley, Willie Nelson a v Čechách Karel Gott nebo Pavel Bobek

1. červenec 2024

Hooked On A Feeling, Suspicious Minds, Moody Blue nebo Always On my Mind, to jsou velké hity, pod nimiž je (spolu)podepsán jako autor Mark James. Jeho písničky zpívali Elvis Presley, B. J. Thomas, Willie Nelson, Brenda Lee a další slavní interpreti. A v Čechách Pavel Bobek nebo Karel Gott.

Letos v červnu, bylo to přesně osmého, se v Nahsville uzavřel v 83 letech život Marka Jamese, skladatele, zpěváka i producenta. Jemu a hlavně do žánru country-western mířícím písničkám, které napsal, jsou věnována Světla ramp. 

Mark James se narodil rodičům italo-amerického původu v listopadu roku 1940 v Houstonu v Texasu jako Francis Rodney Zambon. Na střední škole hrál na akordeon a housle, ale vážnější vztah k hudbě a písničkám si získal, když se trochu naučil na kytaru.

Zpočátku plánoval dráhu písničkáře a vystupoval ve folkových klubech pod pseudonymem Mark James. Měl také své trio. Než mohl dosáhnout nějakého úspěchu, byl povolán do armády a sloužil ve Vietnamu.

Po návratu do civilu se Mark James přestěhoval do Memphisu a tam se potkal s kamarádem z časnějšího mládí, talentovaným zpěvákem Billym Joem Thomasem, pro nějž napsal budoucí hity. První z nich, The Eyes of a New York Woman, jsme do pořadu také vybrali, a to vedle oněch světoznámých písniček v úvodu uvedených. Dvě z nich v podání Elvise Presleyho.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související