Studentka třeboňského gymnázia vyhrála soutěž v práci s počítačovými programy. Pojede na finále do USA

18. květen 2023 08:08

Eliška Mouralová letos maturuje na třeboňském gymnáziu. Ke zkoušce si vybrala i předmět informační technologie, programování a práce s počítačem ji baví. Při přípravě na maturitu navíc zvládla vytvořit projekt do soutěže Office arena 2023. A vyhrála. V červenci se vydá na mezinárodní šampionát do Ameriky.

„Hlavním prvkem byl software, který jsem naprogramovala v jazyce Java. Nejprve návštěvníkovi zobrazil mapu a pomocí ikonek intuitivně zobrazil, kde se právě nachází. Pak už nabízel samotné zajímavosti, a to podle vědních kategorií – historické, přírodovědné a technické, ale také ve třech úrovních – junior, pokročilý a expert. Pro děti to tak nebude příliš složité, ale ani experti se nebudou nudit,“ ukazuje Eliška Mouralová prezentaci Naučné stezky, kterou sama vytvořila.

„V aktuální verzi je to fiktivní, ale já bych byla velmi ráda, kdyby někdy v budoucnu byla možnost realizace,“ dodává.

Vytvořit návrh naučné stezky bylo tématem letošního ročníku soutěže Office arena. „Téma bylo dané, Eliška ho akorát vypilovala a hodí se to krásně, protože se to dá využít například tady na krátkou stezku u Třeboně,“ vysvětluje učitelka Ivana Kubínová.

Eliška Mouralová se svou prezentací letošní ročník vyhrála. „Prezentaci jsem obhajovala před porotou. Umístila jsem tam spoustu animací, obrázků a také ikonek, aby to bylo vizuálně atraktivní. Snažila jsem se použít minimum textu, takže prezentace je velmi grafická a barevná,“ popisuje.

Čtěte také

Na vytvoření návrhu měla přibližně měsíc. „Strávila jsem nad tím opravdu hodně nocí. S tím, že se ještě musím učit na maturitu, mi to zabralo hodně času. Vyhrála jsem si například v programu pro 3D modelování nebo tvorbu animovaných průchodů mapou, videa jsem natáčela pomocí školního dronu,“ vypráví maturantka.

Eliška obstála ve velké konkurenci, soutěže se zúčastnily čtyři tisíce žáků. Třeboňské gymnázium patří mezi pravidelné soutěžící. „Už i v minulosti jsme měli úspěchy na celostátní úrovni,“ dodává Ivana Kubínová.

První místa v kategorii středních škol letos obsadily samé dívky. Jako vítězka národního kola se Eliška Mouralová vydá na mezinárodní soutěž do Spojených států. Finále se tam zúčastní 95 nejlepších soutěžících z celého světa.

Spustit audio

Související