Stavitel dvou kostelů podle pověsti prohodil plány a skončil za to na šibenici. Pravda je ale asi jiná
Nad Dolním Dvořištěm, poblíž hraničního přechodu do Rakouska, se vypíná nijak zvlášť nápadný Šibeniční vrch. Proč se tak jmenuje, o tom vypráví stará pověst.
Ve Dvořišti na náměstí stojí ohromný, skvostný kostel, který je pýchou obce. Býval předmětem žárlivosti obyvatel nedalekého Rychnova nad Malší, kde mají kostel o dost skromnější. Oba se prý stavěly současně, jenže stavitel se spletl a omylem prohodil plány.
Rychnovští nemohli rozdýchat, že mají menší kostel, a milého stavitele za to oběsili. Skončil svůj život na Šibeničním vrchu a obyvatelům Rychnova se pak říkalo „Šibeničníci“ nebo „Šibeniční ptáci“.
Pravda je asi jinde. Na kopci stávala nejspíše šibenice jen jako varovný symbol pro každého, kdo překračoval zemské hranice do Čech. Měla vás upozornit, že vstupujete na území, kde vládne spravedlnost. Taková dopravní značka svého druhu.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.