Starý a černý. Komorní příběh o nelehkých vztazích v jedné rodině v době polistopadové
Příběh o změnách ve společnosti po takzvané sametové revoluci a o změnách v jedné rodině. Příběh nejen o lidech, ale i o kočkách. To je povídka Starý a černý, kterou napsala současná česká autorka Alena Zemančíková.
Děj se odehrává se po listopadu 1989 v česko-německém pohraničí. Zachycuje změny ve společnosti v té době i změny a nelehké vztahy ve vypravěččině rodině. Starý a černý je kocour.
Povídku divadelní a rozhlasové dramaturgyně, publicistky a spisovatelky Aleny Zemančíkové v roce 2006 načetli Radka Fidlerová a Matěj Hádek.
Alena Zemančíková
Alena Zemančíková (1955) vystudovala dramaturgii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Od konce 80. let působila jako dramaturgyně Západočeského divadla v Chebu.
V roce 1997 začala pracovat jako kulturní redaktorka a dramaturgyně v Českém rozhlase Plzeň. Napsala řadu scénářů o osobnostech a kulturních úkazech západočeského kraje, věnovala se literární a divadelní publicistice a kritice. Později působila na stanici Vltava.
V roce 2008 vyšel její povídkový soubor s názvem Bez otce. O rok později vydala knížku pro děti Mařenka a Čenda, podle níž vznikly také rozhlasové příběhy do večerního Hajaji. Z roku 2016 je román Příběh v nepřímé řeči o lidech, kteří se v 50. letech minulého století odcházeli „schovat“ do pohraničí.
Zatím poslední knížka, další soubor povídek s názvem Nějaké ženy a jacísi muži, vyšla Aleně Zemančíkové v nakladatelství Větrné mlýny letos.
Související
-
Marienka. Příběh o mateřské i partnerské lásce a fyzických handicapech čte Taťjana Medvecká
Marienka je hezká mladá dívka, která své matce poprvé přivede ukázat přítele. Ten má ovšem po autohavárii viditelný fyzický handicap. Proč taková zvláštní nemilosrdná zášť?
-
Alena Mornštajnová: Listopád. Co kdyby to v listopadu 1989 dopadlo jinak?
Alena Mornštajnová napsala příběh, který se mohl odehrát v naší zemi, kdyby se komunisté udrželi u moci. Drama obyčejné rodiny, kterou velké dějiny jedné noci rozdělí.
-
Trojí leknutí Roberta Brůny. Horor Miloslava Švandrlíka o tom, že provokovat mrtvé se nevyplácí
Parta chlapíků se vrací z oblíbené restaurace. Cesta vede kolem hřbitova a někdo zavtipkuje o tom, jak se nebožtíci mají dobře. A Robert Brůna dostane velmi pošetilý nápad…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka