Staré a současné umění propojuje nová fasáda špitálního kostela v Českých Budějovicích. Jsou na ní piktogramy
Jihočeští památkáři představili novou výzdobu části špitálního kostela Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích. Do třech okenních výklenků umístil sochař Lukáš Hájek kovové piktogramy, které odkazují k tradičním křesťanským motivům. Národní památkový ústav na výtvarné řešení fasády vypsal soutěž, vítězný návrh vybrala odborná porota.
„Na fasádě kostela jsou takzvané niky, výklenky, které kdysi byly okny. V minulosti tam byly malované obrazy, které představovaly Nejsvětější Trojici, svatou Alžbětu a Pietu, to jsou tradiční náměty. Pak ale plochy zůstaly prázdné,“ vysvětluje ředitel jihočeské územní správy Národního památkového ústavu Petr Pavelec u kostela na Pražské třídě v Českých Budějovicích.
Kolemjdoucí zde spatří nové umělecké dílo. „Komise vybrala moderní umění a já mám za to, že se toto provedení dobře propojuje s tradicí kostela a špitálku. Myslíme si, že tímto způsobem více upozorníme na to, že je tu něco zajímavého,“ říká Petr Pavelec.
Umělecké dílo od sochaře Lukáše Hájka písmeny odkazuje k tradičním křesťanským motivům. V prostřední nice znázorňuje Nejsvětější Trojici. „Výtvarník zvolil formu piktogramů, které jsou provedené v takových jednoduchých kovových profilech. V případě Nejsvětější Trojice jsou tu zkřížená písmena T a N a kolem tohoto základního piktogramu jsou tři body, které odkazují na tradici Nejsvětější Trojice,“ popisuje Petr Pavelec. Další piktogramy znázorňují Pietu a svatou Alžbětu.
Čtěte také
Propojení starého umění s tím současným oceňuje výtvarný kritik a kurátor Jiří Ptáček, který byl také členem odborné komise. Národní památkový ústav soutěž vypsal na jaře loňského roku. V prvním kole se sešlo celkem 29 návrhů.
„Ty návrhy byly opravdu různorodé. Účastnili se i studenti a studentky středních uměleckých škol, hlásila se skupina autorek, která pracuje jako kolektiv, celá řada jednotlivců, malíři, ale měli jsme tam i sochařské návrhy,“ vyjmenovává.
Shoda se podle Jiřího Ptáčka nerodila snadno. V návrzích převažovala malířská díla. „Po zohlednění dalších aspektů, nejenom uměleckých, ale i technických, jsme došli k tomuto řešení. Nakonec jsme chtěli, aby ta současná vrstva byla zřetelná, aby bylo vidět, že toto je z 21. století,“ dodává.
Nová výzdoba je součástí celkové obnovy špitálního areálu na Pražské třídě v Českých Budějovicích, která začala v roce 2015. Letos na jaře Národní památkový ústav zpřístupní zrestaurované interiéry kostela se sakristií, kde vzniknou také menší muzejní prostory.
Související
-
Lví hlava znovu chrlí vodu. Kašna v zahradě Hardtmuthovy vily v Českých Budějovicích po letech ožila
Do kamenné kašny u Hardtmuthovy vily v Českých Budějovicích, kde teď sídlí dům dětí a mládeže, už zase proudí voda. Honosná neobarokní památka je po desítkách let funkční.
-
Odkryté fresky, nové prostory, zrenovované varhany. Kostel v areálu strakonického hradu je opravený
Kostel sv. Prokopa ve Strakonicích se dočkal statického zajištění, nové fasády, střechy i krovů. Restaurátoři také kompletně obnovili interiéry a historické malby.
-
I ty nejznámější památky stále mají tajemství. Na Červené Lhotě restaurátoři obnovili výzdobu stropu
Vznikla v raném baroku, potom zmizela pod nánosy barvy. Až teď jí krásu vrátili restaurátoři. Část klenby, která zdobila sál zámku Červená Lhota, se po staletích ukázala.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ponížit a zastrašit. O sexuálním násilí muži nemluví i kvůli stigmatu, podotýká člen ukrajinské prokuratury
-
Mezi vrstevníky vynikají, přesto se chtějí učit. Mladí klavíristé z Česka vyjeli na mistrovské lekce
-
Svobodný svět je na ústupu a naše moralizování nefunguje. Musíme se bránit, tvrdí poradce premiéra
-
Krize Sparty pokračuje. Obhájci titulu neudrželi na Dukle vedení a zapsali pouze bod za remízu 1:1