Sportu zdar, fotbalu zvlášť! Hudbu pro světové fotbalové šampionáty skládali i Vangelis a Morricone
Stojíme před vyvrcholením sportovního svátku, jímž je bezpochyby mistrovství světa ve fotbalu, které se tentokrát koná v neobvyklém termínu uprostřed pouště v dalekém Kataru. Jakkoli je tento šampionát globálně nejpopulárnějšího a nejrozšířenějšího sportu spojen s řadou kontroverzí, strhl na sebe samozřejmě zásluhou televizních přenosů i některých velmi překvapivých výsledků značný zájem diváků, fanoušků a médií po celé zeměkouli.
U této příležitosti jsme sestavili půlhodinku ze znělek a instrumentálek, které rámovaly v televizním i rozhlasovém vysílání některé minulé světové fotbalové šampionáty.
A je vcelku přirozené, že začneme oficiální znělkou FIFA, tedy Mezinárodní federace fotbalových asociací, která ohlašuje stále probíhající fotbalové mistrovství v Kataru, tedy v emirátu v jihozápadní části Perského zálivu v západní Asii.
Za znělkou autorsky stojí Američan Zachary Golden, pocházející z Chicaga a v současnosti působící v New Yorku. Je to přední skladatel hudebních podkladů pro reklamní spoty pro řadu prestižních značek, ale i televizních a rozhlasových společností. Vychází z elektronické hudby, ale do svých skladeb vnáší stále více i prvku folku, rocku, indie a orchestrálních hybridních stylů – míchá je dohromady a vytváří nové zvukové plochy.
No, a předchozí slova můžeme vztáhnout i na tu Goldenovou instrumentálku, kterou už fotbaloví fandové z fragmentů velmi dobře znají a kterou si můžete poslechnout. Pak zazní další instrumentálky a znělky, které skládali i velikáni jako Vangelis (světový šampionát v roce 2002 v Jižní Koreji a Japonsku) nebo Ennio Morricone (turnaj v Argentině v roce 1978). I tyto snímky zahrnují „fotbalové“ Vlídné tóny.
Související
-
„Muž se zlatou flétnou“, který hrál s Pink Floyd a natočil hudbu k Pánovi prstenů
S nadsázkou řečeno, přivítáme populárního irského virtuózního flétnistu, přezdívaného „muž se zlatou flétnou“, sira Jamese Galwaye. Ten se narodil 8. prosince 1939.
-
Populární Prague Cello Quartet včera a dnes, třeba v hitu kapely Coldplay Viva la Vida
Zdá se, že recept souboru Prague Cello Quartet, založený na interpretaci oblíbených témat klasické i filmové hudby, ale i rocku, popu a jazzu, si získal mnoho posluchačů.
-
Guckenheimer Sour Kraut Band – nejsmutnější a zároveň nejveselejší německá dechovka z Kalifornie
Humoru a legrace je málo v životě i v hudbě, a tak snad i vám přijde vhod výběr orchestrálek, v němž si rozverná nálada a recese podají ruce. Představíme sympatický band.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.