Guckenheimer Sour Kraut Band – nejsmutnější a zároveň nejveselejší německá dechovka z Kalifornie

22. listopad 2022

Humoru a legrace je málo v životě i v hudbě, a tak snad i vám přijde vhod výběr orchestrálek, v němž si rozverná nálada a recese podají ruce. Chtěli bychom vám představit sympatický band, který vznikl před dlouhými desítkami roků v San Franciscu, v Kalifornii.

Parta amatérských muzikantů se sešla před vánočními svátky v kalifornském městě Sausalito, aby zahrála pár koled. Ovšem někdo přinesl sadu not k polkám z německy mluvících zemí, které shromáždil známý americký autor řady pochodů a aranžér Harry L. Alford.

Byla to tentokrát plodná schůzka, neboť hudebníci, kteří se povětšinou do té doby živili jinak než hudbou, vymysleli název podle jedné obskurní značky whisky Guckenheimer a také oblečení, které mělo být jakýmsi vyjádřením zpětného protestu k francouzsko-pruské válce. Ale kdoví, jak to všechno bylo.

Jisté je, že vznikl zvláštní orchestr nazvaný Guckenheimer Sour Kraut Band. A natočil v druhé polovině padesátých let první album, na jehož obalu bylo napsáno, že hraje „vůbec nejsmutnější německá venkovská kapela“.

A i když šlo o to pobavit posluchače směsí vskutku uvolněně interpretovaných skladbiček, mezi nimiž byly německé či bavorské polky, ale i pochody, valčík Johanna Strausse mladšího Na krásném modrém Dunaji, avšak také studentská hymna Gaudeamus igitur, album se líbilo. A tak velká nahrávací společnost RCA Records vyzvala Guckenheimer Sour Kraut Band k natočení dalších desek.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.