Adventní zastavení s „mužem se zlatou flétnou“, který hrál s Pink Floyd a natočil hudbu k Pánovi prstenů
S nadsázkou řečeno, přivítáme populárního irského virtuózního flétnistu, přezdívaného „muž se zlatou flétnou“, sira Jamese Galwaye. Ten se narodil 8. prosince 1939, tedy před 83 roky.
James Galway pochází ze severního Belfastu a vyrostl v prostředí, v němž byla hra na flétnu přirozenou součástí života, a tak ani jeho nemohla dost dobře minout.
Už v jedenácti se mu povedl husarský kousek, neboť tehdy vyhrál James Galway juniorský, seniorský a otevřený belfastský flétnový šampionát během jediného dne. Dostalo se mu velmi kvalitního hudebního vzdělání, jak v Anglii, tak v Paříži.
Patnáct let své profesionální muzikantské kariéry prožil jako flétnista v různých orchestrech, mimo jiné v London Symphony Orchestra a Royal Philharmonic Orchestra. A od konce šedesátých let se stal tento Irčan hlavním flétnistou Berlínské filharmonie pod vedením legendárního Herberta von Karajana.
Čtěte také
K velkému překvapení slavného dirigenta se však James Galway po zhruba šesti letech rozhodl nastoupit sólovou dráhu. A bylo to nepochybně šťastné rozhodnutí, neboť se stal jedním ze světově nejznámějších hráčů na příčnou flétnu a také velmi úspěšným. S jeho nahrávkami se prodalo doposud na 30 milionů kopií.
Věhlas excelentního flétnisty Jamese Galwaye přesáhnul hranice klasické hudby. V roce 1990 si zahrál s Pink Floyd na slavném monstrózním a na deskách vydaném koncertu The Wall – Live in Berlin, který se konal na Potsdamer Platz k pádu Berlínské zdi. A také natočil hudbu ke slavné filmové sérii Pán prstenů.
V adventních Vlídných tónech pro vás máme ukázky z raných sólových alb flétnisty Jamese Galwaye s Národním filharmonickým orchestrem s americkým dirigentem Charlesem Gerhardtem. A budou to oblíbené skladby klasické hudby jako Minutový valčík Fryderyka Chopina, Snění z cyklu Dětské scény Roberta Schumanna, Serenáda z baletu Harlekýnovy miliony v Rusku působícího italského skladatele Riccarda Driga nebo Humoreska Antonína Dvořáka.
Související
-
Populární Prague Cello Quartet včera a dnes, třeba v hitu kapely Coldplay Viva la Vida
Zdá se, že recept souboru Prague Cello Quartet, založený na interpretaci oblíbených témat klasické i filmové hudby, ale i rocku, popu a jazzu, si získal mnoho posluchačů.
-
Guckenheimer Sour Kraut Band – nejsmutnější a zároveň nejveselejší německá dechovka z Kalifornie
Humoru a legrace je málo v životě i v hudbě, a tak snad i vám přijde vhod výběr orchestrálek, v němž si rozverná nálada a recese podají ruce. Představíme sympatický band.
-
Halloweenské melodie z Addamsovy rodiny, Vymítače ďábla nebo Plesu upírů
Poslední říjnový večer je velmi zvláštní, plný strašidel a temných bytostí. Nastává Halloween, z anglosaského světa importovaný svátek, oblíbený hlavně u dětí a mládeže.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.