Soudruhu rektore, my jdeme do stávky. Pamětníci v Českých Budějovicích vyprávěli o sametové revoluci

18. listopad 2023 11:05

Demokracie je křehká, musíme o ni pečovat. I taková slova zazněla na happeningu 17. listopadu v Českých Budějovicích. Listopadové události roku 1989 si v centru města připomněly stovky lidí.

„Já jsem byl ten, kdo jako první oznamoval tehdejšímu rektorovi, že studenti jdou do stávky,“ vyprávěl Miroslav Šimek z Českých Budějovic, který v roce 1989 studoval na zemědělské fakultě a stal se tehdy členem stávkového výboru vysokoškoláků.

„Když sedíte proti někomu, kdo je členem ÚV KSČ, a na rovinu mu říkáte: Soudruhu rektore, my jdeme do stávky, to je dost silné. A tímhle revoluce vlastně začala,“ dodal.

Stále živé vzpomínky na rok 1989 má také Lenka Pittnerová Honerová z Českých Budějovic, která tehdy roznášela letáky. „Letáky se vozily hlavně do Jihočeského divadla a odtud se roznášely po městě. S Veřejnou bezpečností jsme se o ty letáky rvali. Samozřejmě jsme měli hrozný strach, ale ta emoce byla větší, ta touha získat svobodu,“ popsala.

Vzpomínání přímých účastníků sametové revoluce si vyslechly zhruba dvě stovky lidí. Potom vyšel průvod na náměstí Přemysla Otakara II. k budově radnice. Tam lidé zapalovali svíčky a vytvořili hořící nápis „Demokracie“.

Iveta Švecová přišla se dvěma syny. „Povídali jsme si o tom dneska s dětmi a byla to pro nás taková dojemná chvilka,“ řekla. Sedmiletý Adam tak už trochu tuší, co se dělo v roce 1989: „Nesmělo se psát všechno, nesmělo se říkat nic proti komunistům, nesměly se dovážet různé potraviny z cizích zemí. Takže jsem rád, že to skončilo a že můžu žít úplně jinak.“

I po skončení happeningu přicházely na pietní místo u českobudějovické radnice další desítky lidí se svíčkami. Nápis „Demokracie“ tak díky nim hořel ještě několik hodin.

Spustit audio

Související