Slečny, ženy a dívky, nezapomeňte. Je přestupný rok, a tak můžete vyšlehat chlapce

28. březen 2016 06:48

Na přestupný rok se velikonoční pomlázka otáčí. Dívky nejen koledují, ale také mají právo chlapce vyplatit. Tento zvyk se dodnes udržuje hlavně na Dačicku. Připomenout si ale můžete i další pozapomenuté tradice.

Ještě před druhou světovou válkou lidé na Velikonoce připravovali také berany. Nešlo o pečené beránky, ale berany z proutí, které na první pohled se známým zvířetem nic moc společného neměly.

„Na Květnou neděli se připravovaly takzvané berany, což je něco na způsob pomlázky, ale daleko větší. Je to vlastně taková metla spletená z několika druhů proutí, mezi nimiž nemůže chybět vrba, líska, jalovec,“ připomíná kastelán Jan Smolík z hradu v Nových Hradech

„Berany někdy byly i tak velké, že je neslo do kostela na mši několik lidí. Pak si je hospodáři brali domů, rozplétali a proutky dál používali,“ dodává kastelán. Tento zvyk se podle něj dosud udržel na rakouském území.

Zajímavou tradici měli i přímo na radnici v Nových Hradech. „Vycházela ze zvyku omývání nohou starců, což odkazuje na poslední večeři, kdy Kristus omýval nohy svým učedníkům. Tady v Nových Hradech byl zvyk trochu upravený, na radnici starosta a radní omývali nohy dvanácti chudým a pak šli do chudobince a obdarovávali,“ popisuje.

autor: Romana Lehmannová
Spustit audio

Související