Velikonoční hrkání mají Budějovice díky divadelníkovi z Moravy
Když na Zelený čtvrtek odletí zvony do Říma, nahradí je v českobudějovických ulicích velikonoční hrkání. To zní mile a trochu legračně, ale dlouhý průvod černých postav s mrtvolně bledými, strnulými tvářemi působí až magickým dojmem.
Připočteme-li k tomu ohlušující rytmický hluk, je to pro kolemjdoucí i samotné aktéry opravdu zvláštní zážitek.
Tradici hrkání na jih Čech přinesl divadelník Víťa Marčík. Pochází z Moravy a tam tento zvyk neodmyslitelně patří k Velikonocům. „Někdo tomu říká řehtání, ale já pocházím z Napajedel a tam říkáme hrkání. Už jako dítě jsem v průvodu chodil, vůbec jsem tomu nerozuměl, ale byl jsem šťastný," vzpomíná. Dodnes má svou starou malou hrkačku a půjčuje ji na českobudějovický průvod. Ostatní dřevěné hrkačky jsou také dílem truhláře z Napajedel.
První hrkání se v Budějovicích uskutečnilo v roce 2010. Tehdy měl průvod jen dvanáct hrkačů a ulicemi šel pouze na Velký pátek v poledne. „Byl to takový pokus, ani jsme to předem neohlásili. Stáli jsme před dvanáctou na ulici v maskách a na to napětí nikdy nezapomenu. Bylo zvláštní ticho, lidé nevěděli, co se bude dít, najednou začali přicházet a čekali, co bude," vypráví Víťa Marčík.
Nyní je podle něj stále zajímavé sledovat reakce lidí na ulici. „Děti se ptají rodičů, co se děje, a je hezké pozorovat lidi, kteří vlastně neví, ale zastaví se a zamyslí. Někdo si možná říká, jestli nejsme nějaká sekta... Pak si třeba uvědomí, že jsou Velikonoce a že by to s nimi mohlo souviset," dodává Víťa Marčík.
VIDEO: Jak uplést pomlázku z vrbových proutků
Zhruba 200 pomlázek uplete každý rok před Velikonocemi pracovník Jihočeského muzea Martin Bach. Naučil se to od bratra a sám teď tradici předává dalším zájemcům. Díky návodu na videu můžete zkusit uplést pomlázku i vy.
Už od prvního hrkání průvod také doprovázejí malí bubeníci v čele s Jackem Urbanem. „Já nejsem věřící, ale hrozně mě nadchlo, když Víťa přišel s tímhle nápadem. Parádní bylo, když jsem šel v průvodu poprvé, cítil jsem se moc dobře. Během pár pochodů se myšlenky uklidní a člověk se doopravdy zamyslí. A to zamyšlení může být nad čímkoli, podle mě to nemusí být ani spojené s křesťanstvím," popisuje Jack Urban.
Předvoj hrkačům dělají tři židovští muzikanti s kontrabasem, houslemi a harmonikou. Důležitá je také role paní Evy, ženy Víti Marčíka, která vyrobila masky.
Související
-
OBRAZEM: K Velikonocům v Budějovicích patří hrkači, kříže na náměstí i svatba
Divadelník Víťa Marčík, který pochází z Moravy, přinesl před pár lety do Českých Budějovic několik působivých velikonočních zvyků.
-
Může vyšlehat několik dívek najednou. Upletl si totiž pomlázku dlouhou přes osm metrů
Na pomlázky různých velikostí mohli lidé narazit před Velikonoci u prodejců. V nabídce pomlázky dlouhé pouhých dvacet centimetrů, ale i více než tři metry.
-
Co zdobilo velikonoční stůl ve středověku? Beránek z rýže a...
Také ve středověku chtěli mít lidé velikonočně vyzdobené domovy. K tradičním ozdobám patřila velikonoční zahrádka. Ta ale podle historických pramenů nebyla dílem za...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.