Šedesát let starý film Kdyby tisíc klarinetů – to jsou hlavně nestárnoucí písničky a hvězdy

27. říjen 2024

Kdyby tisíc klarinetů, šedesát let starý český hudební film, se už v době těsně po premiéře zařadil ke snímkům, ke kterým se lidé rádi vracejí. Největší zásluhou na tom ovšem mají písničky, jež byly postupem doby opatřeny nálepkou „evergreen“. A tak možná mnozí z vás ocení, že složíme pořad Světla ramp právě z nich. I s přihlédnutím k říjnovému výročí divadla Semafor.

Před filmem existovala hra Divadla Na zábradlí, na níž vedle Jiřího Suchého autorsky participoval proslulý divadelník Ivan Vyskočil. Před premiérou v roce 1958 Jiří Suchý kromě jiného napsal: „Co se týká formy, říkám tomu leporelo, protože revue by měla být výpravnější. Hudební komedie by musila mít náležitou dramatickou stavbu a kabaret by neměl mít děj.“

V roce 1964 vznikla ve filmovém studiu Barrandov znatelně upravená verze hry Kdyby tisíc klarinetů. Ve vojenské posádce poblíž lázeňského města Alkalis se začaly dít věci. Vojenské zbraně se zázračným řízením osudu přeměnily v hudební nástroje. Událost to pochopitelně byla krajně neobvyklá, a tak do Alkalisu musel přijet štáb komerční televizní společnosti Telvis, který dění v kasárnách snímal v přímém přenosu…

Ve filmu se sešla exkluzivní společnost mnoha hvězd domácí populární hudby: Waldemar Matuška, Karel Gott, Eva Pilarová, Pavlína Filipovská nebo Hana Hegerová, které doprovází semaforský orchestr Ferdinanda Havlíka a Taneční orchestr Československého rozhlasu.

Pro všechny napsali skvělé songy jako Tereza, Tak abyste to věděla, Dotýkat se hvězd a další pánové Jiří Suchý a Jiří Šlitr, jinak první a druhý parašutista.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.