Lékem na špatnou náladu mohou být hity slavných smíšených sborů – třeba romantická melodie z filmu Doktor Živago
Kombinace smíšených vokálů a orchestrálního doprovodu v pop music, to je něco, co dříve vzbuzovalo zájem kupujících o gramodesky renomovaných vokálních souborů od 50. až do 70. let. V pořadu Světla ramp pro vás máme reminiscenční ochutnávky této produkce. A snad vám tato půlhodinka nabídne doušek romantiky v tomto trochu nevlídném světě.
V českých souvislostech může na mysli vytanout Sbor Lubomíra Pánka, ale ve světovém měřítku především vokální sbor a orchestr Raye Conniffa. Mimochodem, na konci šedesátých let, kdy sestavoval věhlasný kapelník, aranžér i trombonista Ray Conniff orchestr a sbor pro své evropské turné po Švýcarsku, Západním Německu a Rakousku, z ekonomických důvodů angažoval orchestr Gustava Broma a také Pánkovce.
Muzikantské jméno si Ray Conniff udělal hlavně po válce v orchestru Artieho Shawa. Když éra bigbandů pominula, věděl si rady. Byl najat vlivným mužem s bradkou, producentem Mitchem Millerem, jako hlavní aranžér společnosti Columbia Records, a tak spolupracoval s řadou hvězd té doby.
„Jako řadový muzikant jsem strávil s dalšími kolegy mnoho hodin na cestách autobusem po celých Státech. Často jsme sborově zpívali aranžmá tehdy slavných orchestrů. Rozhodl jsem se, že sbor bude zpívat spolu s velkou kapelou pomocí textů beze slov. Ženy byly zdvojeny trubkami a muži trombony.“
Suverénně největším hitem Ray Conniff Singers byla romantická skladba Somewhere My Love z velkofilmu Doktor Živago.
Ray Conniff a jeho sbor měli řadu konkurentů i následovníků – Johnny Mann Singers, Norman Luboff Choir nebo v Německu Günter Kallmann Choir. Ode všech vybereme pod Světly ramp nahrávky. A nezapomeneme ani na Sbor Lubomíra Pánka.
Související
-
Do nebe country a western odešel nejen Kris Kristofferon, ale také zpěvák Tommy Cash
Po čase vstupujeme pod Světly ramp do hájemství hudby country and western. Stalo se totiž, že v uplynulých týdnech došlo do konce života hned několik legend tohoto žánru.
-
Jednou za rok vyrostou na stromě pantofle a písničky s Michalem
V občanském kalendáři završily týden jmeniny Michala. Toto jméno a v jenom případě jeho zdrobnělá varianta jako příjmení určí dramaturgii písničkové půlhodinky Světla ramp.
-
Napůl zpívané, napůl recitované písničky Kanaďana Leonarda Cohena si zamilovali lidé na celém světě
„Téměř všechny moje písničky se dají zazpívat jakkoliv. Můžete je zpívat drsně nebo jemně, můžete z nich udělat zádumčivé skladby nebo melodie vhodné k namlouvání.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.