Jednou za rok vyrostou na stromě pantofle a písničky s Michalem
V občanském kalendáři završily minulý týden jmeniny Michala a v liturgickém svátek archandělů svatého Michaela, svatého Gabriela a svatého Rafaela. Jinými slovy, Michael jako jméno a v jenom případě ve zdrobnělé variantě jako příjmení určí dramaturgii písničkové půlhodinky Světla ramp.
Na jaře v rámci jakéhosi hootenanny večírku jsme hráli kromě jiných v tomto pořadu velký hit americké studentské folkové kapely Highwaymen se zjednodušeným názvem Michael. Ten celý zní: Michael, Row the Boat Ashore, tedy doslova Michale, vesluj na člunu na břeh.
Vůdčí člen skupiny Highwaymen, zpěvák Dave Fisher použil starou americkou zlidovělou píseň křesťanského základu z 19. století. Zpívali ji, podle jednoho pramenu, bývalí otroci, jejichž majitelé opustili ostrov, než dorazilo námořnictvo Unie, aby vynutilo blokádu během občanské války. Podle jiné verze to byla oblíbená píseň o otrocích žijících na ostrůvcích poblíž pobřeží státu Georgia a dopravujících se dennodenně za prací ve vnitrozemí na nuzném člunu.
V padesátých letech minulého století píseň Michael, Row the Boat Ashore znovu objevil lidový zpěvák a učitel Tony Saletan. Variant textů se pak objevilo více. Tu s biblickými odkazy zpíval Harry Belafonte, a tu vám tentokrát nabídneme k poslechu i s Michalovým songem od Greenhorns, hitem Message to Michael od velké zpěvačky Dionne Warwick, skladbou Michálek od Čechomoru a také úspěšným songem londýnské rasově smíšené kapely Equals z 60. let Michael and The Slipper Tree s psychedelickým, skoro surrealistickým textem. Zkrátka, jednou za rok na stromě vyrostou stříbrné pantofle.
Související
-
Napůl zpívané, napůl recitované písničky Kanaďana Leonarda Cohena si zamilovali lidé na celém světě
„Téměř všechny moje písničky se dají zazpívat jakkoliv. Můžete je zpívat drsně nebo jemně, můžete z nich udělat zádumčivé skladby nebo melodie vhodné k namlouvání.“
-
Za slavným textařem, který opatřil slovy megahit z filmu Titanic nebo dojemné Claptonovy Slzy v nebi
Čas přináší bohužel i zprávy o odchodu interesantních postav pop music. Některým z těch, kteří došli do konce svého života, chceme vzdát poctu v pořadu Světla ramp.
-
A její jméno bylo Venuše. Dalo název plejádě písniček i velkému světovému hitu!
V písničkách pod Světly ramp se objevuje Venuše jako jméno odvozené od římské bohyně lásky a krásy, ale také planeta! Jinými slovy, můžete si poslechnout skladby s Venuší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.