Šavlový tanec umějí v Čechách zahrát i děti. Přesvědčí vás o tom Dechovkovinky a přidají další písně

8. červen 2023

V Dechovkovinkách oslavíme kulaté narozeniny dvou křídlováků – čtyřicátiny Jana Čížka a devadesátiny Františka Michalce. Černovická dechovka bude mít také devadesátiny.

I o jejích oslavách a mnoha dalších akcích se dozvíte v pořadu, ve kterém kromě Černovické dechovky uslyšíte Vlachovku, Jihočeské rodáky, Doubravěnku, Táboranku, Městskou hudbu Františka Kmocha z Kolína a Dechový orchestr mladých ze ZUŠ Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních.

Ten přinese důkaz vysoké úrovně našeho hudebního školství v podobě Šavlového tance Arama Chačaturjana, od jehož narození uběhlo v tomto týdnu 120 let. Přesvědčte se stisknutím přehrávacího tlačítka.

Hezké chvíle s kvalitní hudbou přeje Zdeněk Voráč.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.