Salesiánský kostel v Budějovicích spravuje jmenovec slavného genetika, kterému všichni říkají Jožka

23. červenec 2022

Josef Mendel má nejen stejné příjmení jako zakladatel moderní genetiky, ale narodil se v Brně jako on a je rovněž knězem jako on. Dnes žije a působí v Českých Budějovicích, ve čtvrti Čtyři Dvory.

Tady má na starosti kostel svatého Vojtěcha, který původně měl být kostelem v areálu františkánského kláštera, z jehož vybudování ale nakonec sešlo.

„Na přelomu 19. a 20. století, kdy byla obec Čtyři Dvory již poměrně veliká, si místní lidé začali uvědomovat potřebu vlastního kostela. V roce 1934 se definitivně rozhodli pro výstavbu. Postupně přes malou kapli svatého Vojtěcha vedla cesta až k tomuto velkému kostelu svatého Vojtěcha v této lokalitě,“ připomíná Josef Mendel.

Čtěte také

U zrodu kostela na levém břehu Vltavy byl podle jeho slov mimo jiné biskup Šimon Bárta nebo místní českobudějovický mecenáš Vojtěch Lanna. „Jeden z největších, kdo se o to zasloužil, byl papežský prelát a profesor teologie Antonín Melka, který velmi horoval pro tu stavbu a i se velice aktivně do stavby zapojoval,“ dodává Josef Mendel.

Kostel svatého Vojtěcha je střediskem salesiánské farnosti. Mezi její důležité členy patří právě Josef Mendel, kterému všichni říkají prostě Jožka. V rozhovoru pro cyklus Jihočeši mluvil o práci s dětmi, o plánech na prázdniny, ale hlavně rekonstrukci kostela, která počítá s původními návrhy architekta Jaroslava Čermáka i novými prvky.

Rozhovor s Josefem Mendelem o životě v salesiánské farnosti a kostele svatého Vojtěcha si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...