Salesiánský kostel v Budějovicích spravuje jmenovec slavného genetika, kterému všichni říkají Jožka

21. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kostel svatého Vojtěcha, středisko salesiánské farnosti v Českých Budějovicích
0:00
/
0:00

Josef Mendel má nejen stejné příjmení jako zakladatel moderní genetiky, ale narodil se v Brně jako on a je rovněž knězem jako on. Dnes žije a působí v Českých Budějovicích, ve čtvrti Čtyři Dvory.

Tady má na starosti kostel svatého Vojtěcha, který původně měl být kostelem v areálu františkánského kláštera, z jehož vybudování ale nakonec sešlo.

„Na přelomu 19. a 20. století, kdy byla obec Čtyři Dvory již poměrně veliká, si místní lidé začali uvědomovat potřebu vlastního kostela. V roce 1934 se definitivně rozhodli pro výstavbu. Postupně přes malou kapli svatého Vojtěcha vedla cesta až k tomuto velkému kostelu svatého Vojtěcha v této lokalitě,“ připomíná Josef Mendel.

Čtěte také

U zrodu kostela na levém břehu Vltavy byl podle jeho slov mimo jiné biskup Šimon Bárta nebo místní českobudějovický mecenáš Vojtěch Lanna. „Jeden z největších, kdo se o to zasloužil, byl papežský prelát a profesor teologie Antonín Melka, který velmi horoval pro tu stavbu a i se velice aktivně do stavby zapojoval,“ dodává Josef Mendel.

Kostel svatého Vojtěcha je střediskem salesiánské farnosti. Mezi její důležité členy patří právě Josef Mendel, kterému všichni říkají prostě Jožka. V rozhovoru pro cyklus Jihočeši mluvil o práci s dětmi, o plánech na prázdniny, ale hlavně o plánované rekonstrukci kostela, která počítání s původními návrhy architekta Jaroslava Čermáka i novými prvky.

Rozhovor s Josefem Mendelem o životě v salesiánské farnosti a kostele svatého Vojtěcha si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Spustit audio

Související