S Václavem Fuksou zpívá i jeho kytara. Při určitých tónech se dřevo jemně chvěje, popisuje
Třináct kousků obsahuje oceňované album mladého kytaristy Václava Fuksy. Jak rodák z Karlových Varů sám s úsměvem poznamenává, Prameny jsou návratem ke kořenům lidové hudby, třináctý je becherovka. Muž s virtuózní kytarou byl hostem Českého rozhlasu České Budějovice.
Václav Fuksa do studia svou kytaru přinesl a také na ni zahrál. Nástroj přímo pro něj vyrobil vimperský kytarář Libor Pražan. Jaké požadavky má hráč? „Záleží na tom, o jaký projekt jde. Já už mám kytar víc. Na každý projekt si vybírám specifický nástroj. A k těm moravským písním jsem potřeboval určitou barvu zvuku, barevné spektrum, které se hodí k mému hlasu,“ odpovídá.
Jeho zakázková kytara je originální také tím, že má v horním rohu lubu malý otvor. „Ono to vypadá jako díra do ptačí budky. Je právě tam, abych se lépe slyšel, když zpívám, neboť ozvučný otvor kytary je zepředu, a její zvuk jde tedy primárně do publika. Tenhle druhý, menší otvor je takzvaný odposlech a je tu pro mne,“ vysvětluje Václav Fuksa.
Kytara reflektuje zase jeho hlas. Při určitých tónech se dřevo rozeznívá. „Myslím, že je to háčko. Ona se tak jemně chvěje. A když na ni hraju, tak se zase jemně chvěju já. My se tak chvějeme společně,“ usmívá se nositel dvou cen Global Music Awards – za album Prameny a jako Vycházející umělec.
Na kontě má kromě sólového CD i dvě sbírky neapolských písní se svým hudebním parťákem Bryanem Bennerem. Jedno album natočili Čech a Američan ve Vídni, kde oba žijí, další přímo v Itálii. A zmiňovaná becherovka je jim prý častou inspirací. „Taky jemnou, samozřejmě,“ dodává Václav Fuksa.
Celý rozhovor s kytaristou Václavem Fuksou si poslechněte online.
Související
-
Nejen oblek, i kytara se šije na míru, vysvětluje výrobce nástrojů, který spojuje funkčnost s krásou
Svou první kytaru postavil Libor Pražan díky setkáním s mistry oboru a návodu na internetu. Dnes vyrábí mistrovské nástroje pro kytarové mágy, studenty hudby i rockery.
-
S paličkami z Pošumaví hrají bubeníci po celém světě. Vojtěch Pelíšek objednávky přijímá odmalička
Jeho otec Ivan Pelíšek, umělecký truhlář a bubeník Abraxasu, vyrobil svou první paličku už v roce 1969. Po revoluci se vrhnul do podnikání a v Česticích vznikla malá firma.
-
Když spustilo pět Špačků, byl chaos v celém paneláku, vzpomíná na dětství violoncellista Petr Špaček
Jsem Petr Špaček a ano, houslista Josef Špaček je můj bratr – těmito slovy otevírá skvělý violoncellista a skladatel své webové stránky. Ze stínu bratra ale už vystoupil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.