S melodií písničky o Vilémovi, který peče housky, před Naďou Urbánkovou sklízel úspěchy král skifflu
Písnička postavená na velmi lidově znějícím refrénu „od podlahy“ a textu o věčně nevyspalém pekaři dopřála Nadě Urbánkové zúročit vedle pěveckého i herecký talent. A možná někoho překvapí, že jí slova „nabíjel“ Zdeněk Svěrák.
Jinak jde o ryze zábavný song, s nímž v roce 1960 zejména v zemích Commonwealthu sklízel úspěchy Lonnie Donegan, původem skotský zpěvák označovaný za krále skifflu. Právě tento hudební subžánr slavil tou dobou v Anglii velký návrat. Po něm už přišli Beatles a trochu jiný svět.
Nicméně i budoucí slavní popu, beatu a rhythm-and-blues měli Donegana v úctě a přiznávali, že je svým způsobem ovlivnil a vytvořil jakési předpolí pro jejich úspěchy za oceánem. Ostatně právě tam se skiffle zkraje 20. století narodil.
Písničku v anglickém znění a českou coververzi můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.
Související
-
S písní Bez lásky láska není vsadila Jitka Zelenková na jistotu, původní verze byla hitem
Se svou zajímavou barvou hlasu se Jitka Zelenková dokázala uplatnit jak ve sborech (což dlouhé roky dozajista oceňoval především Karel Gott), tak i v sólovém projevu.
-
Nejpopulárnější verze písně Den bičem prásk, kterou zpívá Waldemar Matuška, je od britské kapely
S notoricky známou melodií skladby Apache se během let zkoušel poměřit nejeden kytarista, v roce 1973 ale Waldemar Matuška přišel se zpívanou verzí Den bičem prásk.
-
Žalmanův Divokej horskej tymián vznikl na melodii, která přilétla z britských ostrovů
Jihočeský folkový vytrvalec Pavel Žalman Lohonka se zapsal do historie tohoto žánru jednak v památných sestavách kapely Minnesengři, jednak úspěšnou sólovou kariérou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka