R.E.M. – Automatic For The People (1992)

27. duben 2022

Začínali jako kapela pro vysokoškoláky, ale nakonec vybrali pop-rockový bank. Řeč je o jedné z nejpopulárnějších skupin 80. a 90. let – americké kapele R.E.M. 

V Kulaté muzice se ohlédneme za jejím albem Automatic For The People, které v roce 1992 nabídlo několik nezapomenutelných hitů a zároveň skupinu vyneslo do pozice světově oblíbené hudební formace.

R.E.M. začali Ameriku objíždět ve staré dodávce, na jídlo měl prý každý jen dva dolary denně. Časem se ujali v klubech, ale cesta vzhůru byla pracná. Přesto vystoupali až k reputaci, kdy se o nich mluvilo jako o jedné z nejlepších rockových kapel světa.

Jejich rock ovšem nebyl postaven jen na co největším hluku elektrických kytar. Spojoval v sobě vlivy tradičních amerických žánrů, folku a country, i modernější postupy takzvané nové vlny či energii punku.

V součtu jde o osobitou směs, korunovanou přitažlivým projevem zpěváka Michaela Stipea. A taky aurou semknuté party. Čtyři intelektuálové z georgijského města Athens totiž přesahovali obvyklé personální schema většiny zavedených skupin, které drží při sobě většinou jen v pracovní rovině a pak si jdou jejich členové zase po svých.

Vždycky se opírali hlavně o kamarádství. To všechno je z jejich hudby slyšet.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.